Cena elektřiny atakuje historické maximum z roku 2008. Od ledna tohoto roku vzrostla o neuvěřitelných 35 %

Prudký nárůst cen silové elektřiny na burze, způsobený především raketově rostoucími cenami emisních povolenek, povede zcela jistě k reakcím dodavatelů a zvýšení cen pro spotřebitele. Nečekejte až zdraží i vám, teď je nejlepší čas na fixaci výhodných cen.
LP energy_Cena elektřiny atakuje historické maximum z roku 2008. Od ledna tohoto roku vzrostla o neuvěřitelných 35 %

Proč cena elektřiny roste?

  • Green Deal a emisní povolenky

V rámci neustálé snahy o udržitelnější ekonomiku a ochranu klimatu si Evropská unie stanovila ambiciózní cíl. Do roku 2030 snížit znečištění nejméně o 55 % oproti roku 1990 (původní plán byl o 40 %) a do roku 2050 se stát klimaticky neutrálním kontinentem. Německo, které je pro nás v energetice velmi zásadním a propojeným trhem, který ovlivňuje vývoj cen i u nás, šlo ještě dál. Schválilo snížení emisí skleníkových plynů dokonce o 65 %. Letos také odstaví další tři uhelné elektrárny a tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů.

Neméně významným faktorem, který žene ceny elektřiny vzhůru, je dramaticky se zvyšující cena emisních povolenek. Emisní povolenky musí nakupovat největší producenti skleníkových plynů – uhelné elektrárny, teplárny, průmyslové provozy, ale i letecké společnosti. Jejich cena v posledních dnech pokořila historickou hranici a přesáhla 50 EUR, v květnu loňského roku se přitom pohybovala kolem 21 EUR. Zvýšené náklady za tento nástroj, který má motivovat ke snižování emisí skleníkových plynů, se pak promítají do konečných cen pro spotřebitele. Prognózy nejsou nijak růžové – podle německé banky Berenberg se do konce letošního roku budou povolenky prodávat za zhruba 110 EUR.

  • Nárůst poptávky

Minulý rok, ovlivněný útlumem ekonomiky v souvislosti s opatřeními spojenými s pandemií koronaviru, spotřeba elektřiny poklesla natolik, že krátkodobě cena na burze klesala. Nyní, s nadějí na restart ekonomiky a rozvolňující se opatření, se dá očekávat, že firmy se vrátí ke svému obvyklému provozu a spotřeba tak poroste. Vyšší poptávka potom s sebou nese i zvyšující se cenu.

Cena elektřiny na burze na tyto faktory reaguje prudkým nárůstem. Je nejvyšší za poslední tři roky a atakuje historické maximum z roku 2008:

Vývoj ceny elektřiny na burze 2018 – 2021 (zdroj: Kurzy.cz)

Co se dá očekávat v nejbližších měsících?

Je zcela jisté, že na tuto situaci budou reagovat dodavatelé elektřiny zvýšením cen pro konečné spotřebitele. Je jen otázkou času, kdy se tak stane. Někteří dodavatelé mohou být dobře předzásobeni za staré ceny, zdražení tedy o pár měsíců mohou odložit. Jinde to ale může být otázka týdnů, kdy stopnou výhodné ceníky a nastaví ceny nové. Někteří dodavatelé již zdražení avizovali – ČEZ, E.ON, Bohemia Energy. Připlatí si především noví zákazníci a ti, kterým se bude obnovovat smlouva po předchozí fixaci. Pokud se situace nezmění, je pravděpodobné, že v létě přijdou na řadu i ceníky na dobu neurčitou, které přitom využívá až 60 % zákazníků.

Co teď, aby to vaši peněženku zasáhlo co nejméně?

  • S fixací cen na další období nečekejte

U dodavatelů, kteří na zvyšování cen ještě nezareagovali, si můžete fixovat zatím stále výhodné podmínky a mít tak garantovanou lepší cenu např. na další 2 roky. Doporučujeme ale moc toto rozhodnutí neoddalovat. Nikdo totiž neví, zda starší ceny dodavatelé udrží ještě týden, měsíc nebo půl roku. Fixovat ceny na další období si můžete s předstihem i v případě, že vám současná smlouva končí např. za půl roku. Nová smlouva plynule naváže na váš současný závazek a nehrozí vám tedy žádné sankce.

Jak může vypadat rozdíl ve faktuře běžné domácnosti a podnikatele při správném rozhodnutí můžete vidět zde:

  • Hlídejte si případné zdražení u současného dodavatele

Nyní, víc než kdy jindy, je důležité, abyste sledovali situaci u svého dodavatele a pečlivě si pročetli vše, co vám od dodavatele přijde. Dodavatel vám totiž informaci o zdražení musí oznámit – informace vám mohou přijít poštou, mailem nebo SMSkou. Stává se ale i to, že vám žádná informace nepřijde a nové ceníky jsou vyvěšeny pouze na webu dodavatele. Od toho se pak odvíjí vaše možnosti při odstoupení od smlouvy bez ohledu na závazek, který ve smlouvě máte.

  1. Přišlo-li vám sdělení adresně, máte právo bez sankce od smlouvy odstoupit nejpozději 10 dnů před platností nových cen
  2. Pokud informaci neobdržíte a je pouze zveřejněn dražší ceník na webu dodavatele, právo odstoupit máte 3 měsíce od data platnosti nových cen
Opět je ale nutné připomenout, že se může stát, že ve chvíli, kdy budete situaci řešit tzv. na poslední chvíli, i ostatní dodavatelé už budou mít nové ceníky a bude tedy těžší najít výhodnější podmínky.

I přesto, že nyní hraje velkou roli čas, v jakém se pro změnu dodavatele rozhodnete, nepouštějte se do toho bezhlavě a neberte cenu jako jediné kritérium výběru. Přečtěte si našich 5 tipů, na co si dát pozor při výběru dodavatele. S porovnáním vám rádi pomůžeme a nezávazně vám připravíme přehled aktuálně nejvýhodnějších nabídek – napište nebo zavolejte ještě dnes, ať máte dostatek času si v klidu možnosti projít a promyslet.

 

 

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.