Máte správně nastavené zálohy? Spočítejte si optimální výši v našem kalkulátoru

Drtivé většině zákazníků se od ledna změnily ceníky elektřiny/plynu, a tak dostávají od dodavatelů nové předpisy záloh. Množí se také stížnosti na příliš vysoké zálohy. V našem kalkulátoru si můžete sami zkontrolovat, zda je výše nové zálohy oprávněná.

Rozpis nových záloh chodí v těchto dnech zákazníkům, kterým skončila fixace nebo jejich dodavatel od ledna ceníky zdražoval. Týkají se jich tak z větší části zastropované ceny energií. Navýšení záloh oproti původním může být až několikanásobné. Mnohdy bude oprávněné, protože se několikanásobně zvedla cena, může se ale stát, že dodavatel zálohy pro vás zbytečně “přepálil”. Nebo naopak, ponechá vám zálohy příliš nízko.

Připravili jsme pro vás kalkulátory záloh elektřiny a plynu (pro domácnosti i firmy), abyste si mohli sami zkontrolovat, zda máte zálohy nastaveny správně.

Přeplatek, nebo nedoplatek?

Zálohy byste měli mít optimálně nastavené tak, aby co nejvíce odpovídaly skutečnosti.

Občas se setkáváme s tím, že spotřebitelé mají tendenci vybírat si dodavatele podle výše záloh, kterou jim nastaví. Samozřejmě platit měsíčně nižší zálohy je příjemné, ale při konečném vyúčtování může přijít nepříjemné překvapení.

Nabídky dodavatelů tak vždy srovnávejte podle obchodní ceny/MWh, nikoli podle výše záloh.

Nastavíte-li si zálohy příliš nízké, na konci roku vám bude hrozit vysoký nedoplatek, který budete muset jednorázově uhradit. Vždy je tedy lepší rozdělit si platbu do měsíčních plateb, byť budou vyšší, než byste sami chtěli, protože jednorázová vysoká částka na konečné faktuře může být mnohem větším zásahem do rozpočtu.

Naopak, zbytečně si nenastavujte zálohy příliš vysoko. Opět je příjemné na konci roku dostat přeplatek, ale v podstatě tak celý rok půjčujete bezúročně peníze dodavateli – raději si je tedy ukládejte na spořící účet. Navíc pokud by dodavatel zkrachoval, mohlo by se stát, že z něj budete peníze zdlouhavě tahat – mnozí z vás již mají bohužel tuto zkušenost za sebou.

Jak si změnit výši záloh?

Zjistíte-li, že nemáte zálohy spočítané od dodavatele férově, můžete rozpis samozřejmě reklamovat.
Stejně tak o změnu záloh můžete zažádat v případě, že se změní podmínky na odběrném místě – plánujete nový náročný spotřebič (např. klimatizaci, přímotop), byt bude několik měsíců prázdný apod.

Dohodnout úpravu záloh můžete s dodavatelem telefonicky přes zákaznickou linku, požádat dodavatele e-mailem nebo si zálohy sami změnit online v zákaznickém portálu, pokud ho dodavatel má.

Samozřejmě, pokud jste smlouvy dojednávali s námi, můžete žádost podat také přímo přes nás.

Většina dodavatelů počítá s 11 zálohami, místo té 12. platíte již konečnou roční fakturu.

Co potřebujete znát pro správný výpočet záloh v našem kalkulátoru?

Distribuční území

  • podle distribučního území jsou počítané regulované ceny elektřiny/plynu;
  • u elektřiny je země rozdělena na 3 distribuční území ČEZ, EG.D a PRE (Pražská energetika) – mapu rozdělení najdete zde;
  • u plynu jsou také 3 distribuční území – GasNet, EG.D a Pražská plynárenská – mapu rozdělení najdete zde.

Obchodní část ceny a stálý měsíční plat

  • zadejte sjednanou cenu bez DPH / MWh (u elektřiny ve vysokém i nízkém tarifu). Sjednané ceny  zjistíte v aktuální smlouvě s dodavatelem nebo v zákaznickém portálu vašeho dodavatele. To samé platí pro stálý měsíční plat;
  • pokud máte sjednané vyšší ceny, než zastropované, případně spotové ceny, je kalkulátor přednastaven na zastropované ceny a nemusíte tak nic měnit.

Spotřeba v MWh

  • u elektřiny najdete údaje rozepsané ve vyúčtování (jak pro VT = vysoký tarif, tak NT = nízký tarif). Ve vyúčtování je většinou hodnota uváděná v kWh, 1 000 kWh = 1 MWh;
  • pohlídejte si, zda máte vyúčtování za celý kalendářní rok = 12 měsíců, pokud je faktura např. jen za 3 měsíce, pro správný výpočet záloh je nutné přepočítat průměrnou spotřebu na celý rok. Ve vyúčtování vidíte většinou na straně 2 souhrnný přehled s údajem, za kolik měsíců je faktura vystavena;
  • u plynu hledejte ve vyúčtování kolonku přepočtená roční spotřeba nebo předpokládaná roční spotřeba – zde je vaše spotřeba přepočtena na 12 měsíců (dle sezónních výkyvů), zde tedy máte roční spotřebu přímo spočítanou.

U elektřiny budete navíc potřebovat

  • distribuční sazbu (naleznete opět v  zákaznickém portálu nebo na posledním vyúčtování);
  • hodnotu a fáze jističe – hledejte ve vyúčtování.

Kde najdete potřebné údaje ve vyúčtování?

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.