Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií?

Mnoho spotřebitelů si stále plete pojmy dodavatel a distributor. Přitom rozdíl mezi nimi je docela zásadní. Pojďme se tedy podívat, kdo je kdo. A s čím se na ně můžete obracet?

Distributor

Distributor je společnost, která se stará o distribuční soustavu – technická stránka věci: rozvody, vedení k měřícím přístrojům energií, měřící přístroje. Zajišťuje přepravu elektřiny/plynu po celém území republiky, je zodpovědná za spolehlivé dodávky a je povinna pravidelně kontrolovat distribuční soustavu. Má také na starost odečty stavu elektroměrů/plynoměru a případné poruchy a havárie, které vznikly na trase přívodu energie do OM před elektroměrem/plynoměrem včetně tohoto přístroje. Vše co se porouchá, nebo je potřeba vyměnit, nebo udělat údržbu od elektroměru/plynoměru až po vstup rozvodů do bytů, domů má na starosti již dodavatel energií.

ČR je rozdělena na 3 distribuční území, na daném území funguje vždy jeden distributor a zákazník jej nemůže změnit. Nemůže ani ovlivnit cenu, kterou za distribuci zaplatí. Distribuce a její cena podléhá regulaci ze strany Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

V praxi to znamená, že na distributora se obracíte v případě technických problémů (např. spadlé dráty po vichřici, poničená plomba na měřidle), nebo při požadavku na připojení úplně nového odběrného místa. Distributora kontaktujte také, když kvůli stavbě, ořezu dřevin apod. potřebujete krátkodobě vypnout vedení v blízkosti. Každoroční odečty stavu měřidel provádí také distributor, ale samoodečty můžete nahlásit přímo svému dodavateli. Na stránkách distribučních společností najdete také informace o plánovaných odstávkách a poruchách a časy spínání nočního proudu.

Pracovníci distribuce nepotřebují vidět vaše faktury, nevybírají žádné peníze v hotovosti. Pokud vás k tomu se slovy, že je „od distributora“, někdo vyzve, měli byste být maximálně na pozoru.

Distributoři elektřiny

  • ČEZ Distribuce: většina ČR (dle krajů sem patří: Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Plzeňský, Královéhradecký, Středočeský, Pardubický, Moravskoslezský a Olomoucký)  
  • EG.D Distribuce: jižní Čechy a jižní Morava (dle krajů sem patří: Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj s Prostějovskem, Zlínský kraj bez Vsetínska a Kraj Vysočina bez Havlíčkobrodska) 
  • PRE Distribuce: Praha spolu s městem Roztoky u Prahy

Distributoři plynu

Dodavatel

Dodavatel je obchodník, který elektřinu/plyn nakupuje na energetické burze za účelem prodeje uživatelům. Svého dodavatele si může každý zákazník vybrat svobodně sám bez ohledu na distribuční území. Dokonce má právo jej měnit tak často, jak to umožňuje smlouva.

Dodavatelů je několik stovek. Něteří se zaměřují pouze na elektřinu/plyn či obojí, někteří prodávají pouze velkoodběratelům, jiní se soustředí pouze na maloodběratele a domácnosti. 

Fakturu za spotřebovanou elektřinu/plyn vám vždy vystavuje dodavatel. Ta obsahuje i distribuční části ceny.

    Dominantní dodavatel vs alternativní dodavatel

    Dominantní dodavatel je ten, který na daném území působí také jako distributor: ČEZ, E.ON, PRE, PPas, RWE GasNet. Může dodávat energie po celé ČR, mimo své distribuční území je ale dodavatelem alternativním.

    Dominantní dodavatel často na území, kde spravuje distribuční síť, nastavuje ceny elektřiny a plynu výše než jinde, kde má vyšší potřebu přetahovat zákazníky od jiných dodavatelů. Spoléhá na to, že pořád většina zákazníků nevyužívá možnosti vybrat si dodavatele a zůstává i po liberalizaci trhu u nich. Někdy vám lepší cenu nabídne až v okamžiku, kdy se chystáte přejít ke konkurenci.

    Dodavatel poslední instance (DPI)

    V roce 2021 se mnoho zákazníků poprvé setkalo také s pojmem dodavatel poslední instance – ten obnoví dodávky, pokud zákazníkovi přestane jeho stávající dodavatel z jakýchkoliv důvodů dodávat (krach, odebrání licence atd.). Nově je u něj možno zůstat maximálně 3 měsíce (místo původních 6 měsíců). Během této doby si zákazník v klidu může vybrat nového dodavatele. Prakticky tuto funkci plní dominantní dodavatelé na distribučním území. Novela energetického zákona také nově stanovuje, že i DPI bude muset zákazníkům dodávat energie za standardní cenový tarif (v minulosti byly ceny v režimu DPI velmi vysoko nad standardními ceníky).

    Pozor tato „poslední záchrana“ platí pouze pro odběry do 630 MWh. Zákazníci se spotřebou vyšší si musí nového dodavatele zajistit okamžitě.

    V praxi s dodavatelem sjednáváte ceník a podmínky (např. fixaci), za kterých budete energie odebírat, nastavuje vám výši záloh. Většina dodavatelů svým zákazníkům zajistí i vyřešení požadavků spadajících pod distributora – např. změnu distribuční sazby, jističe apod. – v těchto případech obvykle stačí vyplnit dodavatelem předepsaný změnový formulář a pak vše nechat na něm.

    LP energy s.r.o.

    V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

    Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

    Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.