Novinky

Informace, které šetří vaši energii

Šetřete svoji energii a přečtěte si užitečné informace, které vám pomohou orientovat se v oblasti energií. Sledujte vývoj trhu elektřiny a plynu.

Vývoj cen

Ceny elektřiny a plynu nadále klesají. Jak vypadají aktuální nabídky dodavatelů?

Po dlouhém období rapidního růstu cen elektřiny a plynu, jsme svědky zvratu, který může mít pro nás jako spotřebitele zásadní význam. Ceny klesají a dodavatelé začínají nabízet výhodnější ceníky. Kdo má aktuálně nejvýhodnější nabídku? Jak se vyvíjela cena od roku 2020? Za kolik se nakupuje na další 2 roky? Vyplatí se již teď fixovat na delší období? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.

Přečíst celý článek »
Vývoj cen

Spotové ceny – riziko nebo výhoda v kombinaci se zastropováním cen?

Dodavatelé ve velkém zdražují ceníky elektřiny a plynu s ujištěním zákazníků, že příští rok budou mít cenu zastropovanou. Málokdo už ale mluví o tom, že v souvislosti se zastropováním je pro rok 2023 velmi zajímavou volbou spotový produkt. Odpadají rizika spojená s nárůstem cen a při poklesu na něm můžete narozdíl od fixu vydělat. Zaplatíte buď méně nebo maximálně stropové ceny. Navíc se závazkem na dobu neurčitou.

Přečíst celý článek »
LP energy_Usporny tarif-koho se bude tykat a jaka bude sleva
Rady a tipy

Úsporný tarif – koho se bude týkat a jaká bude sleva?

Extrémní ceny energií jsou aktuálně tématem číslo jedna. Vláda po dlouhém čekání zveřejnila detaily úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem ustát vysoké ceny během následující topné sezóny. Půjde o fixní částku, kterou za klienta z ročního vyúčtování energií zaplatí stát. Už teď je ale jasné, že pomoc bude mnohdy nedostatečná.

Přečíst celý článek »
Vývoj cen

Dopad války na firmy a domácnosti

Všichni vnímáme, že svět se kvůli zahraničním událostem mění. Vidíme to primárně na ceně benzínu a nafty, protože nás rapidně stoupající ceny bijí do očí při cestě do práce, v horším případě přímo při tankování na benzinové stanici. 
Co ale ještě reálně nemáme před očima (dokud nám nepřijde vyúčtování) je, nakolik nás situace ovlivní přímo v naší domácnosti nebo firmě. Dali jsme proto pro vás dohromady přehled burzovních cen elektřiny a zemního plynu. 

Přečíst celý článek »
LP energy - Distribuční sazby elektřiny srozumitelně od D01d až po D61d
Rady a tipy

Distribuční sazby elektřiny srozumitelně od D01d až po D61d

Distribuční sazba označuje cenový tarif, ve kterém vám distributor posílá elektřinu do domácnosti (nebo podniku). Volba tarifu pro odběr energie je trochu podobná volbě paušálu od mobilního operátora. Spočítáte, kolik měsíčně provoláte a jaký objem dat vyčerpáte při surfování na internetu, a podle toho si z nabídky vyberete některý balíček služeb.

Přečíst celý článek »
LP energy - 6 věcí, které si pohlídat při změně dodavatele energií
Rady a tipy

6 věcí, které si pohlídat při změně dodavatele energií

Rozhodli jste se pro změnu dodavatele a nyní se chystáte vyřídit všechny potřebné formality? I tady platí zlaté pravidlo „dvakrát měř“, a proto přinášíme několik stručných tipů na to, co si před samotnou změnou dodavatele pohlídat. Proces totiž není nikterak složitý, ale když šlápnete vedle, mohou na vás čekat několikatisícové sankce nebo jiné obtíže spojené s tím, že se vám přechod nepodaří dotáhnout do konce nebo se omylem stanete „černým odběratelem“.

Přečíst celý článek »
LP energy - na co si dát pozor při srovnání cen elektřiny
Rady a tipy

Na co si dát pozor při srovnání cen elektřiny

Chcete si ověřit, že za elektřinu u svého dodavatele neplatíte příliš nebo rovnou z nějakého důvodu zvažujete přechod k jinému dodavateli? Elektřina začátkem letošního roku sice zlevnila, ale do budoucna se bude spíše zdražovat. Mezi cenovými nabídkami dodavatelů jsou ovšem stále velké rozdíly, protože se zároveň zvyšuje konkurenční boj o vás jako zákazníka. Z tohoto důvodu se proto alespoň jednou za rok vyplatí srovnat vaši cenu s nabídkou na trhu a zjistit, zda byste mohli něco ušetřit. Co je potřeba si při porovnání cen ohlídat?

Přečíst celý článek »
LP energy - jak vytěžit maximum ze solární energie
Rady a tipy

Jak vytěžit maximum ze solární energie?

Slunce je nevyčerpatelná zásobárna energie. Poskytuje nám jí na Zemi tolik, že by současnou spotřebu lidstva dokázalo pokrýt 6000krát. Tento čistý zdroj energie je tu navíc zcela zdarma pro všechny. Proč ho tedy nevyužívat více? Pojďme se podívat, co všechno díky slunci a solárním systémům můžete získat.

Přečíst celý článek »
LP energy - nakazí se virem Covid i ceny energií
Vývoj cen

Nakazí se virem Covid-19 i ceny energií?

Šíření viru Covid-19, tzv. koronaviru, dostalo oficiální titul pandemie, a Česko se spolu se zbytkem světa ponořilo do pochmurné nálady. Zavřená sportoviště, bazény, obchody, kina a divadla dokreslují apokalyptický dojem, navzdory tomu, že v ČR je zatím pouze kolem 1500 potvrzených případů nákazy, povětšinou s lehkým průběhem.

Vláda potlačila život svého obyvatelstva do té míry, že koronavirus nutně dopadne na všechno – na cestování, ekonomiku, existenci zejména malých a velkých podniků… a na ceny. Pojďme se společně podívat, jaké jsou prognózy, pokud jde o ceny energií.

Přečíst celý článek »
LP energy - Kdy zvážit změnu dodavatele elektřiny nebo plynu
Rady a tipy

Kdy zvážit změnu dodavatele elektřiny nebo plynu

Cena energií má velký podíl na celkových nákladech na bydlení. Přestože změna dodavatele energií je v posledních deseti letech naprosto běžný trend, mnoho domácností zbytečně platí více, než by musely. Kdy a za jakých podmínek můžete svého dodavatele změnit? A kdy se to nejvíce vyplatí?

Přečíst celý článek »
LP energy - Ceny elektřiny neustále rostou
Vývoj cen

Ceny elektřiny neustále rostou. Proč? A co s tím?

Ceny elektřiny vytrvale rostou. Ačkoliv největší vlna zdražování přišla na přelomu roku, na březen někteří dodavatelé plánují další zdražení některých produktů. A ani prognózy do budoucnosti o příchodu levné energie nemluví. Jak je to možné, jaké faktory jsou ve hře a jak se s tím vypořádat?

Přečíst celý článek »
LP energy - nejlevnější dodavatel elektřinu a plynu
Rady a tipy

Existuje jeden nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu?

Začátek roku 2020 poznamenalo zvyšování cen za elektřinu. Odvíjelo se nejenom od navýšení regulované části ceny, kterou určuje Energetický regulační úřad, ale také od celkově vyšší hladiny cen elektřiny na burze. Dotklo se prakticky všech dodavatelů. Ceny plynu naopak zůstaly na podobné úrovni jako v předchozím roce nebo dokonce klesly. Nicméně – ceníky pro rok 2020 jsou venku. Existuje nějaký nejlevnější dodavatel elektřiny nebo plynu?

Přečíst celý článek »
LP energy - Co se z kalkulačky plynu nedozvíte
Rady a tipy

Co se z kalkulačky plynu nedozvíte

Zvažujete-li změnu dodavatele plynu, hledání výhodné nabídky vás dříve nebo později zavede k některé z kalkulaček cen. Na internetu jich existují celé desítky. Je to ale doopravdy cesta k tomu nalézt ten nejlevější plyn? Jaká je motivace poskytovatelů kalkulaček a s jakými faktory kalkulačky plynu nepočítají?

Přečíst celý článek »
LP energy - Jak ušetřit díky samoodečtu
Rady a tipy

Jak ušetřit díky samoodečtu?

Ať už jste se rozhodli od nového roku přejít k jinému dodavateli, nebo zůstáváte u současného, který mění ceny, neměli byste zapomenout na provedení samoodečtu elektroměru nebo plynoměru, který vám ušetří peníze.

Přečíst celý článek »
LP energy - S jakými cenami vstoupíte do nového roku vy?
Rady a tipy

S jakými cenami vstoupíte do nového roku vy?

Klesající teploty naplno odstartovaly topnou sezónu. Bohužel někteří zákazníci si za teplo domova opět připlatí. V průběhu listopadu oznámili zdražení elektřiny v topenářských sazbách dva dominantní dodavatelé – ČEZ a E.ON. Na tyto změny již zareagovalo několik dodavatelů a dá se s nejvyšší pravděpodobností očekávat, že budou následovat další. Jako každý rok nás pravděpodobně také čekají další změny cen s přelomem roku. Buďte aktivní a reagujte i vy na navýšení cen u vašeho dodavatele.

Přečíst celý článek »
LP energy - PRE opět zvyšuje ceny
Dodavatelé energií

Pražská energetika opět zvyšuje ceny

Stejně jako přes loňské léto, i letos v několika etapách dochází ke zvýšení cen u Pražské energetiky (PRE). Podnikatelé mají nové ceny už od 15.5.2019, domácnostem jsou ceny zvyšovány zatím ve dvou etapách, a to od 1.7.2019 a pak od 1.8.2019.

Přečíst celý článek »
LP energy - hlavní vlnu zdražování mají Češi za sebou
Vývoj cen

Hlavní vlnu zdražování energií mají Češi za sebou, očekává se stagnace nebo mírnější růst cen

Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu způsobenou loňským strmým růstem velkoobchodních cen mají české domácnosti za sebou. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Pokles cen ve zbytku roku ani v roce 2020 ale neočekávají, počítají se stagnací nebo s dalším nárůstem cen, který už by ale měl být mírnější. V posledních měsících zdražili prakticky všichni dodavatelé. Analytici už dříve odhadli, že během roku 2019 mohou některým lidem vzrůst meziročně náklady na energie až o několik tisíc korun ročně.

Přečíst celý článek »
LP energy - Zásoby levné elektřiny docházejí
Vývoj cen

Zásoby levné elektřiny docházejí. Ceny už brzy vyletí až o desetinu, varuje analytik

Ceny elektřiny loni na trzích letěly strmě vzhůru. Odnesly to i peněženky drobných odběratelů, v průměru jim účty vzrostly zhruba o 13 procent. V některých případech, kdy lidem končily několikaleté výhodné kontrakty, to však mohly být i desítky procent. V současnosti jde cena na burzách opět nahoru. „Pokud zákazník přejde ke konkurenci, může se části zdražení vyhnout,“ říká o vývoji cen elektřiny v rozhovoru pro Aktuálně.cz analytik Jiří Gavor.

Přečíst celý článek »
LP energy - Příští rok citelně zdraží elektřina
Vývoj cen

Příští rok citelně zdraží elektřina, plyn, teplo i voda. Důvodem je ekonomická prosperita a ochrana životního prostředí

Energetický regulační úřad zveřejnil údaje o růstu regulované složky ceny elektřiny a plynu pro příští rok. Máme tedy k dispozici další střípek do mozaiky cen energií v roce 2019. Víceméně se potvrzují již dřívější odhady, že elektřina v příštím roce zdraží o osm až deset procent, zatímco plyn o něco méně, o pět až sedm procent.

Přečíst celý článek »
LP energy - ceny elektřiny vyskočila na nová maxima
Vývoj cen

Žalostný výhled pro peněženky odběratelů – ceny elektřiny vyskočily na konci srpna na nová maxima

V listopadu lze tradičně očekávat rozhodnutí regulačního úřadu ohledně stanovení cen elektřiny pro spotřebitele pro následující rok. Úřad sice vydává rozhodnutí pouze pro regulované ceny, které v posledních letech doznávaly jen nevýrazných změn v jednotkách procent (navíc oběma směry), předznamenává tak ale následné vydání ceníků dodavatelů elektřiny. Vzhledem k růstu cen elektřiny na burze, na nové ceníky příliš příjemný pohled na konci roku jistě nebude. V relativním klidu mohou být snad jen odběratelé, kteří si dříve u svého dodavatele zajistili cenu elektřiny na delší období.

Přečíst celý článek »
LP energy - Fixace cen
Vývoj cen

Fixace cen a situace na trhu

Doba levné elektřiny pravděpodobně skončila. ČEZ oznámil, že zdraží od začátku června. Menší dodavatelé zatím drží ceny na uzdě. Ve chvíli, kdy společnosti zdražují, od nich můžete odejít bez pokuty.

Přečíst celý článek »