Ekonomika šlape, spotřeba elektřiny roste. Loňský rok byl rekordní

Loni jsme v Česku spotřebovali nejvíce elektřiny za posledních sedmatřicet let. Nárůst souvisí s ekonomickým vývojem. Nejvíce elektřiny vyrobily jaderné elektrárny, 11 procent spotřeby pokryly obnovitelné zdroje.
LP energy - Ekonomika šlape spotřeba elektřiny roste

Podle údajů Energetického regulačního úřadu jsme loni spotřebovali 73,8 TWh elektřiny, což je o 1,9 procenta více než v předchozím roce. „Téměř dvouprocentní nárůst ve spotřebě odráží především vývoj ekonomiky. Důležité je i to, že se zastavil pokles ve výrobě elektrické energie patrný v předchozích letech,“ uvedl Petr Kusý z Energetického regulačního úřadu. Statistiky má úřad k dispozici od roku 1981. Podobně vidí situaci také analytik Jiří Gavor. „Průmyslová spotřeba elektřiny je téměř lineárně úměrná růstu ekonomiky, a tak není divu, že v současných dobrých časech spotřeba roste,“ sdělil. Elektrárny v České republice loni vyrobily 87 TWh elektřiny, což je o 4,5 procenta více než v roce 2016. Nejvíce k nárůstu výroby přispěly jaderné elektrárny. Největší propad ve výrobě zaznamenaly černouhelné elektrárny.

Čísla rostla i v plynárenství

Spotřeba rostla také v plynárenství, meziročně o 3,3 procenta. Loni jsme v České republice spotřebovali 8,53 miliardy kubíků zemního plynu. Celkově k nám bylo loni dovezeno 35 miliard kubíků zemního plynu, přičemž 99 procent z tohoto objemu bylo fyzicky dopraveno přes sousední Německo. „Za rostoucí spotřebou zemního plynu jsou dva faktory. Jistě ji ovlivnil chladnější průběh počasí, ale také to, že byl zemní plyn více využívaný pro výrobu elektrické energie. Loni se výroba elektřiny podílela na spotřebě plynu víc než 6 procent,“ dodal Petr Kusý.

Zdraží elektřina?

Narůstající spotřeba energií souvisí s „dobrými časy“, které zažívají nejen firmy, ale také domácnosti. „Pokračuje dohánění západoevropského standardu ve vybavení spotřebiči. Tento trend přibíjí fakt, že nové spotřebiče jsou úspornější. A proto očekávám růst celkové spotřeby elektřiny i v tomto roce,“ konstatoval Jiří Gavor.

Zmírnit nárůst spotřeby by mohla rostoucí cena elektřiny. V posledním období elektřina zdražovala. Nárůst ceny pro koncové spotřebitele oznámila nedávno například společnost ČEZ. Záležet bude na dalším cenovém vývoji na energetických burzách. „Zda cena elektřiny ještě poroste, je těžké předvídat. Krátkodobě možná. Z dlouhodobé perspektivy uvidíme, co obnovitelné zdroje. Nové nabídky jsou značně dražší než nabídky ještě před měsícem nebo několika měsíci. Zákazník si nyní moc fixací ceny nepolepší, spíš jde o to, co nejdéle si ponechat starou cenu,“ doporučil Jan Schindler, analytik kalkulátoru TZB-info.cz.

Autor: Jana Poncarová

Zdroj: https://www.e15.cz/finexpert/pujcujeme-si/ekonomika-slape-spotreba-elektriny-roste-lonsky-rok-byl-rekordni-1348392

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.