1. Změna dodavatele začíná u vaší stávající smlouvy
Zkusili jste vyplnit kalkulačku energií nebo jste požádali o nabídku konkurenční dodavatele energií a zjistili jste, že vaše podmínky odběru jsou nevýhodné? Bohužel to neznamená, že můžete svoji situaci okamžitě napravit. Ve vaší stávající smlouvě se může vyskytovat spoustu zádrhelů a háčků, jeden je ale v tuhle chvíli zásadní: doba, na kterou je smlouva sjednána, a na to navázané sankce za předčasné ukončení. Obvykle se pohybují v řádech tisícovek a přechod k novému dodavateli tak nemusí být natolik výhodný, jak se zpočátku zdálo.
Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět s výpovědní lhůtou tři měsíce. Většina smluv je už ale nyní uzavírána na dobu určitou a „okno“, v rámci kterého můžete vyjádřit nesouhlas s automatickým prodloužením, je úzké.
Tip: Vaše smlouva se nedá bez sankcí vypovědět zrovna teď a nemyslíte si, že si za pár měsíců vzpomenete? Naši energetičtí poradci pohlídají termín za vás.
Přečtěte si náš článek, Kdy zvážit změnu dodavatele elektřiny nebo plynu.
2. Nabízí nový dodavatel akční nabídku? Co se stane po jejím konci?
Zaujala vás akční nabídka, díky které můžete získat mnohem výhodnější ceny elektřiny nebo plynu? A víte, co se bude dít po jejím konci?
Na prvním místě zkontrolujte, že se neuvazujete u nového dodavatele na delší lhůtu, než je trvání výhodných cen. Také ale zvažte, zda si po konci akční nabídky vzpomenete a uděláte čas na novou změnu dodavatele. „Akční nabídky“ jsou totiž nástrojem, jak vás zaháčkovat na mnohem delší období, než jste si původně mysleli. Pravda je, že většina lidí si nevzpomene a neudělá čas na novou změnu dodavatele a dodavatelé energií toho využívají.
Tip: Pokud je akční nabídka skutečně výhodná a nezavazuje vás na delší období, využijte ji. Domluvte se ale zároveň s energetickým poradcem, že pohlídá její konec, sám připraví nové nabídky a po vašem odsouhlasení provede novou změnu dodavatele.
3. Změna dodavatele nemusí být jenom výhodnější
Možná jste dostali nabídku, která je výhodnější než vaše stávající smlouva. Na prvním místě zvažte, zda jste skutečně zkontrolovali veškeré faktory, které „výhodnost“ nabídky mohou ovlivnit: dobu, na kterou smlouvu uzavíráte, dobu fixace cen, sankce za předčasné ukončení a další možné poznámky pod čarou. Na druhém místě si uvědomte, že výhodnější nabídka neznamená nejvýhodnější nabídku. Neměli byste se spokojit se zvážením pouze jediného protinávrhu a také se nespokojte s výsledkem kalkulačky (pravděpodobně nebude obsahovat nejvýhodnější nabídky) nebo s oficiální nabídkou na stránkách dodavatelů. Zavolejte vícero dodavatelům a vyjednávejte. Nebo využijte služeb někoho, kdo už to udělal: energetického poradce.
Tip: Služby energetického poradce jsou zdarma, protože náklady pokryje provize od dodavatele energií. To neznamená, že energetický poradce nestojí na vaší straně. Pokud svoji práci dělá dobře, dokáže srovnat mnoho nabídek různých dodavatelů energií a najít tu nejlepší.
Přečtěte si náš článek, Na co si dát pozor při srovnání cen elektřiny.
4. Pozor na podomní prodejce a na to, co říkáte do telefonu
To nás přivádí k dalšímu bodu: nedávejte svoji důvěru každému. Podomní prodejci jsou povětšinou vyslanci jediného dodavatele, ke kterému se vás snaží přivést. Neporovnají pro vás více nabídek, neprojdou s vámi skryté podmínky a většinou vás budou tlačit do co nejrychlejšího souhlasu. Líbí se vám jejich nabídka? Poraďte se s energetickým poradcem, než cokoli podepíšete. Pokud už jste podepsali, jednejte rychle. Při podomním prodeji máte 14 dní na vypovězení smlouvy bez sankčních poplatků.
Zazvonil vám telefon a přišla vám nabídka? To, že uzavřete smlouvu nestandardním způsobem, neznamená, že je smlouva neplatná. Pokud řeknete do sluchátka „ano“, můžete se velmi jednoduše zavázat k podmínkám smlouvy, kterou jste ani nečetli.
Tip: Nenechte se zatlačit do rychlého rozhodování. Nevěřte lidem, kteří vám nenechávají dostatek času na rozhodnutí, aniž by k tomu měli vážný důvod (končí období pro možnost vypovědět stávající smlouvu). Pokud jste na něco kývli a nejste si jistí, jestli to bylo dobře, řešte to co nejrychleji. Poraďte se s energetickým poradcem.
5. Nestaňte se černým odběratelem
Smlouva, kterou nově uzavřete, musí plynule navazovat na smlouvu, kterou jste vypověděli. Příliv vaší elektřiny a plynu se totiž jen tak nezastaví a vy se nevědomky můžete stát „černým odběratelem“. Buďte proto velmi opatrní, pokud si výpověď i novou smlouvu vyřizujete sami.
Jednodušší a bezpečnější pro vás bude podepsat plnou moc k vyřízení výpovědi novému odběrateli, který za vás ukončí starou smlouvu a přirozeně pohlídá, aby nová smlouva navazovala. Obrátit se můžete i na energetického poradce, který za vás změnu dodavatele vyřídí a postará se, aby do sebe jednotlivé smlouvy beze zbytku zapadly.
6. Nebojte se: změna dodavatele se vyplatí
Pokud všechno provedete správně, změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete tisíce i desetitisíce korun ročně. Nenechte se proto paralyzovat tím, že si nejste úplně jistí, co dělat, že se vám nechce nebo že si nemůžete najít čas ve správnou chvíli. Navažte dlouhodobou spolupráci s energetickým poradcem a ujistěte se, že:
– bude sám hlídat termíny vašich smluv
– před koncem smlouvy automaticky prověří podmínky a případně navrhne a zařídí změnu dodavatele
– dokáže zvážit nejenom mnoho konkurenčních nabídek, ale i jiné faktory, které mohou přispět k vašim úsporám – třeba optimalizaci distribuční sazby
V LP energy jsou všechny tyto body samozřejmostí. Budeme rádi, když se na nás obrátíte, a o vaše energie se postaráme dlouhodobě.