Na co si dát pozor při srovnání cen elektřiny

Chcete si ověřit, že za elektřinu u svého dodavatele neplatíte příliš nebo rovnou z nějakého důvodu zvažujete přechod k jinému dodavateli? Elektřina začátkem letošního roku sice zlevnila, ale do budoucna se bude spíše zdražovat. Mezi cenovými nabídkami dodavatelů jsou ovšem stále velké rozdíly, protože se zároveň zvyšuje konkurenční boj o vás jako zákazníka. Z tohoto důvodu se proto alespoň jednou za rok vyplatí srovnat vaši cenu s nabídkou na trhu a zjistit, zda byste mohli něco ušetřit. Co je potřeba si při porovnání cen ohlídat?
LP energy - na co si dát pozor při srovnání cen elektřiny

Vezměte si k ruce poslední vyúčtování elektřiny (a přepočítejte cenu)

Než se pustíte do samotného porovnání toho, kolik za elektřinu platíte nyní a kolik byste podle některé internetové kalkulačky platit mohli, ujistěte se, že máte aktuální data o vaší spotřebě a útratě včetně různých poplatků. Nenastala od vašeho posledního vyúčtování nějaká změna? Je možné, že vám stávající poskytovatel nabídl výhodnější podmínky, které by však platily až na další období. V takovém případě se budete muset rozhodnout, jaké podmínky pro srovnání použít. Jestliže nabídku zvažujete, ale nejste si jistí její výhodností, nejaktuálnější vyúčtování bude potřeba přepočítat dle nabídky.

Při srovnání cen dodavatelů elektřiny ověřujte, co zobrazené ceny zahrnují

Pokud porovnáváte ceny elektřiny u různých dodavatelů, dejte si pozor, abyste srovnávali srovnatelné. Výhodnost přechodu k novému dodavateli může být totiž uměle vzbuzena zobrazením cen, které však mezi sebou nelze poměřovat. Mezi obvyklé podvody, jak zákazníka přesvědčit o lepší nabídce, patří komparace celkové ceny stávajícího dodavatele s obchodní cenou nového dodavatele (bez regulované části), ukázání ceny včetně DPH u stávajícího dodavatele, ale ne u nabízeného, popřípadě nezapočtení měsíčního paušálního poplatku k celkové ceně. Občas se dokonce stává, že proti sobě stojí ceny, které nejsou pravdivé a reálné pro nového, ani pro stávajícího dodavatele elektřiny – porovnává se aktuální vyšší cena stávajícího dodavatele s nižší, ale neplatnou cenou dodavatele nabízeného.

Nejvýhodnější ceny elektřiny nejsou uvedeny v oficiální nabídce, a tedy ani v kalkulačkách

Dodavatelé elektřiny, stejně tak jako dodavatelé jiných energií, nabízí různým lidem různé ceny, a to v závislosti na zvoleném kanálu. Základní ceníky zveřejněné na jejich webových stránkách mají k nejlepším nabídkám daleko, právě z nich ovšem vychází ceny v kalkulačkách elektřiny. Tyto nabídky většinou nejsou nijak aktualizované, a navíc nereflektují častá zvýhodnění dodavatelů.

Jako zákazník se však můžete rozhodnout o ceně vyjednávat a s obchodníkem si domluvit individuální cenu elektřiny – k dispozici totiž mají i neveřejné (výhodnější) nabídky, které jinde nenajdete. K těm nejvýhodnějším cenám se ovšem pochopitelně dostanete až po dlouhém vyjednávání.

Svůj stávající ceník v kalkulačce elektřiny nenajdete

Budete-li si chtít porovnat nabídky dodavatelů elektřiny, hned v úvodu narazíte na zásadní problém – ve srovnávači nenajdete svůj aktuální ceník. Dodavatelé totiž ve snaze vyhnout se změně cen u stávajících zákazníků, nebo jejich odchodu, přišli s mnoha ceníky a individuálními nabídkami, které jsou platné, ale nejsou předmětem oficiální nabídky. Někteří dodavatelé jsou v kalkulačkách navíc zvýhodněni, protože si své místo zaplatili. Srovnání nabídek tak nebude úplně přesné a objektivní.

Pro zobrazení relevantních cen elektřiny je důležitá přesnost a úplnost údajů

Pokud chcete získat co nejpřesnější porovnání nabídek, budete potřebovat kalkulačku elektřiny, která umožňuje zadání detailnějších údajů. Snižuje se tím možnost manipulace s výsledky. Pro samostatné porovnání na internetu, ale také v případě konzultace se zástupcem distributora se určitě vyplatí znát vaši roční spotřebu, hodnotu jističů, distribuční sazbu a ideálně také to, zda využíváte jeden nebo dva tarify. Možná si říkáte, že se jedná o nepodstatné detaily, ve výsledku ovšem mohou tyto proměnné udělat velký rozdíl ve vašem vyúčtování.

Před srovnáním dodavatelů elektřiny nesdělujte své kontaktní údaje

V případě, že po vás chce některá z kalkulaček cen ještě před zobrazením výsledků vaše kontaktní údaje, vyhněte se jí. V opačném případě vám budou její „poradci“ volat s cílem přimět vás odsouhlasit nevýhodnou smlouvu. Ke smlouvě se totiž můžete zavázat nejen jejím podpisem. Na porovnání nabídek dodavatelů elektřiny na trhu byste měli mít čas a možnost si je v klidu projít a prostudovat všechny detaily.

Při srovnání nabídek elektřiny věnujte pozornost podmínkám smlouvy

Ještě než nadšeně potvrdíte nejlepší dohledanou nabídku elektřiny, zaměřte se na to, jaký typ smlouvy ji podmiňuje, jak dlouho nabízené ceny platí a zda dodavatel nabízí jejich fixaci. Smlouva na dobu určitou vám nabídne výhodnější ceny, není ale příliš rozumné zavazovat se na několik let dopředu a ztratit možnost po čase získat možná ještě výhodnější tarif. Nikdo totiž neví, jak se ceny elektřiny změní třeba za pět let. Informace o platnosti cen většinou u nabídek v kalkulačkách elektřiny chybí, můžete se tak setkat s nepříjemný překvapením, kdy pro vás bude pracně hledaná nejvýhodnější nabídka platit jen pár měsíců.

Jestliže se po přečtení článku na individuální porovnávání či případné vyjednávání o ceně necítíte a raději byste měli jistotu, že ve vybrané nabídce nebudou schované žádné záludnosti, využijte služeb energetického poradce, který za vás provede bezplatnou analýzu a předloží vám jen ty nejlepší nabídky.

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.