Levná elektřina a levný plyn: Nebojte se změny!
Změna dodavatele elektřiny a plynu na mnoho lidí působí jako velký strašák. Přestože se proces může zdát administrativně náročný, opak je pravdou. Od vypovězení původní smlouvy po zahájení dodávky novým dodavatelem uběhne zhruba jeden až tři měsíce. Reálná změna však bude probíhat pouze na papíře a následně ve vaší peněžence. Nemusíte se tedy vůbec zabývat změnou elektroměru či plynoměru. Je ale důležité si vše předem důkladně spočítat a promyslet. Na základě plné moci vám přechod zprostředkuje nový dodavatel, nebo celý proces zařídí energetický poradce.
Srovnání dodavatelů elektřiny a plynu: Vytáhněte účty
V oblasti energií prakticky vždy platí, že za své služby můžete platit méně. Výhodnější podmínky vám pravděpodobně nabídne nejen konkurence, ale i stávající poskytovatel, který o vás nechce přijít. Nevýhodou trhu s energiemi je, že se koncový zákazník jen velmi těžko dozví, jak získat ty nejlepší podmínky. Ty nejvýhodnější ceny totiž žádný poskytovatel neuvádí ve své oficiální nabídce. Obvykle se k nim dostanete až po dlouhém vyjednávání. Výhodnější ceny poskytují také externí obchodníci, kteří mají k dispozici interní ceníky a zároveň aktuální přehled o trhu. Nejjednodušší cestou pro vás tedy bude nechat energetického poradce provést bezplatnou analýzu vašich účtů.
Kdy a jak se se svým dodavatelem energií rozloučit
Důležitou roli pro načasování změny dodavatele hrají také podmínky, jaké máte s původním dodavatelem nastavené. V případě, že máte smlouvu na dobu neurčitou, máte téměř vyhráno. Dodavatele můžete změnit takřka kdykoliv. Výpovědní lhůta je ze zákona dlouhá maximálně tři měsíce.
V posledních letech zejména noví dodavatelé upřednostňují výměnou za nižší cenu smlouvy na dobu určitou. Ta bývá v průměru 2-3 roky, během kterých smlouvu bez udělení smluvních pokut neukončíte. Smlouvy jsou také často nastavené tak, že máte k jejich vypovězení pouze velmi krátké okno (někdy i pouze 20 dní), a smlouva se vám pak automaticky prodlužuje na stejně dlouhé časové období. V případě, že uvažujete o změně, je třeba si tyto termíny hlídat. Informace o délce trvání smluvního vztahu a termínu vypovězení musí být vždy uvedena ve smlouvě, ale pro zákazníka může být rafinovaně maskovaná. U některých dodavatelů se můžete setkat se situací, že vám nebudou chtít sdělit datum, ke kterému vaše smlouva končí. Ze zákona nejsou nuceni tuto informaci sdělit. Toto řeší Etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem, který vydal Energetický regulační úřad. Kodex je však založený na principu dobrovolnosti, proto u výběru nového dodavatele doporučujeme ověřit, že Etický kodex také podepsal.
Odstoupit od smlouvy můžete také v případě, že váš dodavatel jednostranně změní obchodní podmínky a ceny zvýší. I zde je třeba hlídat si termíny, do kdy musíte o změnu dodavatele požádat. Pokud vás dodavatel informuje o změnách napřímo (SMS, e-mailem či doporučeným dopisem), musíte zažádat nejpozději desátý den před účinností změny. Dodavatel však může změnu vyvěsit pouze na svých webových stránkách nebo v provozovně, a v takovém případě máte na změnu až tři měsíce. Sledování termínů a zákonných lhůt za vás opět může obstarat energetický poradce.
Nejlevnější ceny elektřiny a plynu: Sledujte trendy
Chcete-li možnosti fluktuace cen energií využít na maximum, sledujte trendy cen elektřiny a plynu na burze. V současné situaci se mnoho otázek vznáší nad souvislostmi s pandemií a všemožnými vládními opatřeními. Více se můžete dočíst v našem článku o dopadech pandemie na ceny energií, shrňme to ale stručně: kvůli strmému poklesu využití ropy ve stagnujícím průmyslu i pozastavených letech klesla cena ropy. Cena plynu pravděpodobně bude se zpožděním následovat. S elektřinou je to o něco složitější kvůli dopadům na obnovitelné zdroje, nicméně i tady je pravděpodobný pokles. V tuhle chvíli se tedy pravděpodobně vyplatí s fixací chvilku počkat.