Ceny emisních povolenek prudce stoupají, elektřina zdražuje

Ceny emisních povolenek dosahují rekordních výšin, což rapidně zvyšuje náklady výrobcům elektřiny. Zatímco v dubnu 2018 se cena pohybovala kolem 13 EUR, během uplynulého roku vzrostla o 100 % na dnešních 27 EUR. Logickým vyústěním této situace je stoupající cena elektřiny na burze.
LP energy - Ceny emisních povolenek prudce stoupají

Web patria.cz, který se zabývá mj. investicemi na burzovních trzích k tomu uvádí:

„Ceny emisních povolenek vzrostly na nejvyšší hodnoty od roku 2008 poté, co krok Evropské unie dávat je na příděl vyvolal obavy, že v příštích měsících dojde k jejich nedostatku.

Vyšší náklady na uhlík by mohly vést k technologickým inovacím a rozvíření na energetickém trhu, což by v Evropě táhlo ceny elektřiny nahoru a podnítilo by to energetiky, aby spalovaly více zemního plynu než uhlí. Rostoucí ceny emisí vyvolají obavy v sektoru i mezi skupinami spotřebitelů ohledně nákladů na energii v Evropě. Německé, francouzské a britské velkoobchodní ceny energií se již obchodují nad svým 5letým průměrem.

Nárůst na emisních povolenkách přichází poté, co to vypadá, že odchod Británie z EU se prodlouží až o rok. Potvrzení brexitu s dohodou nebo právě jeho delší prodloužení by mohlo ceny zvýšit. To proto, že scénář bez dohody by mohl dohnat britské továrny, elektrárny a aerolinky k prodeji zbývajících emisních povolenek, které držely pro budoucí potřebu, čímž by jejich ceny klesly.“

Vzhledem k tomu, že navíc v Německu má do roku 2022 dojít k uzavření všech jaderných elektráren, výrazně stoupají i ceny ropy, je evidentní, že nás čeká další znatelné zdražování.

Zdroj: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4102637/emisni-povolenky-rostou-na-10leta-maxima-jejich-prebytek-opadava.html

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.