Dopad války na firmy a domácnosti

Všichni vnímáme, že svět se kvůli zahraničním událostem mění. Vidíme to primárně na ceně benzínu a nafty, protože nás rapidně stoupající ceny bijí do očí při cestě do práce, v horším případě přímo při tankování na benzinové stanici.  Co ale ještě reálně nemáme před očima (dokud nám nepřijde vyúčtování) je, nakolik nás situace ovlivní přímo v naší domácnosti nebo firmě. Dali jsme proto pro vás dohromady přehled burzovních cen elektřiny a zemního plynu. 

Jak se ceny vyvíjely začátkem roku

V minulém měsíci cena elektřiny za 1 MWh klesla i pod 100 EUR.
V průměru byla cena kolem 120 EUR, což při tehdejším kurzu bylo jen lehce nad 3 100 Kč/MWh.

Plyn se celý únor (až do 24. 2.) držel mezi 70-80 EUR/MWh, tedy i s přírážkou dodavatele kolem 2 000 Kč/MWh.
Přestože na přelomu ledna/února byla situace spíše optimistická, konflikt na Ukrajině vše výrazně změnil.

Situace dnes

V posledních dnech cena elektřiny jen stoupá. Dnes má cenu více než 400 EUR/MWh, což s přirážkou dodavatele vychází na 11 400 Kč/MWh

plynu se nyní pohybujeme až na 230 EUR/MWh, což při akuálním kurzu činí více než 5 000 Kč/MWh vč. marže.

V prvním březnovém týdnu navíc většina dodavatelů vyhlásila stop stav, což znamená, že nepřijímají nové zákazníky. Někteří dodavatelé nám ani neobnovili smlouvy, které měly přijít v platnost. 

I pokud by válka jako taková během několika dnů/týdnů skončila, bude mít bohužel vše dlouhodobé následky a nelze nyní odhadnout, kam se cena posune při stabilizaci situace.

Ani taková fixace cen elektřiny/plynu není všespásná. Všichni dodavatelé mají v této chvíli možnost vstupit do fixace ceny a oznámit zákazníkovi nutnost jejího navýšení. A to i za cenu toho, že pravděpodobně o zákazníka přijdou. Pokud ceny budou tak vysoko, jako dnes, dodavatelům nezbyde nic jiného, než k tomu takto přistoupit. Velmi pravděpodobné je i to, že spousta dodavatelů ukončí svou činnost. 

Aktuálně zasedají krizové štáby a řeší se, zda vůbec bude během příštích měsíců dostatek plynu a jak reagovat na extrémní nárůst ceny elektřiny. 

Situaci pro vás sledujeme a živě vás budeme informovat především na Facebooku LP energy a prostřednictvím newsletterů, k jejichž odběru se můžete přihlásit zde na stránce. 

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.