Jak se ceny vyvíjely začátkem roku
V minulém měsíci cena elektřiny za 1 MWh klesla i pod 100 EUR.
V průměru byla cena kolem 120 EUR, což při tehdejším kurzu bylo jen lehce nad 3 100 Kč/MWh.
Plyn se celý únor (až do 24. 2.) držel mezi 70-80 EUR/MWh, tedy i s přírážkou dodavatele kolem 2 000 Kč/MWh.
Přestože na přelomu ledna/února byla situace spíše optimistická, konflikt na Ukrajině vše výrazně změnil.
Situace dnes
V posledních dnech cena elektřiny jen stoupá. Dnes má cenu více než 400 EUR/MWh, což s přirážkou dodavatele vychází na 11 400 Kč/MWh.
U plynu se nyní pohybujeme až na 230 EUR/MWh, což při akuálním kurzu činí více než 5 000 Kč/MWh vč. marže.
V prvním březnovém týdnu navíc většina dodavatelů vyhlásila stop stav, což znamená, že nepřijímají nové zákazníky. Někteří dodavatelé nám ani neobnovili smlouvy, které měly přijít v platnost.
I pokud by válka jako taková během několika dnů/týdnů skončila, bude mít bohužel vše dlouhodobé následky a nelze nyní odhadnout, kam se cena posune při stabilizaci situace.
Ani taková fixace cen elektřiny/plynu není všespásná. Všichni dodavatelé mají v této chvíli možnost vstupit do fixace ceny a oznámit zákazníkovi nutnost jejího navýšení. A to i za cenu toho, že pravděpodobně o zákazníka přijdou. Pokud ceny budou tak vysoko, jako dnes, dodavatelům nezbyde nic jiného, než k tomu takto přistoupit. Velmi pravděpodobné je i to, že spousta dodavatelů ukončí svou činnost.
Aktuálně zasedají krizové štáby a řeší se, zda vůbec bude během příštích měsíců dostatek plynu a jak reagovat na extrémní nárůst ceny elektřiny.
Situaci pro vás sledujeme a živě vás budeme informovat především na Facebooku LP energy a prostřednictvím newsletterů, k jejichž odběru se můžete přihlásit zde na stránce.