Fixace cen a situace na trhu

Doba levné elektřiny pravděpodobně skončila. ČEZ oznámil, že zdraží od začátku června. Menší dodavatelé zatím drží ceny na uzdě. Ve chvíli, kdy společnosti zdražují, od nich můžete odejít bez pokuty.
LP energy - Fixace cen

Lidem, kteří odebírají elektřinu od společnosti ČEZ a nemají ceny zafixované, zdraží elektřina v průměru o 4 procenta. Nevětší dodavatel elektřiny tak reaguje na růst cen na velkoobchodních burzách. Ceny silové elektřiny za poslední dva roky narostly téměř na dvojnásobek. „Pro většinu zákazníků bude mít tento krok jen velmi malý dopad, půjde o zdražení o méně než 20 korun měsíčně. Zákazníků, kteří u nás mají ceny elektřiny zafixovány, se tato úprava po dobu fixace nedotkne,“ uvedl Roman Gazdík, tiskový mluvčí společnosti ČEZ. Všichni zdražovat nebudou Někteří dodavatelé zdražovali elektřinu už na začátku letošního roku. Většina společností ale zatím udržela ceny na uzdě. Zdražovat se například v dohledné době nechystá největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. „Změny cen nyní neplánujeme. Zákazníkům jsme pro letošní rok ponechali ceny na úrovní loňského roku,“ sdělila Hana Novotná, tisková mluvčí Bohemia Energy.


Silová elektřina zdražuje 

Na Pražské burze se nyní prodává megawatthodina za 37 euro. Cena silové elektřiny narostla meziročně o téměř třetinu. Do ceníků dodavatelů se promítá jejich nákupní strategie i výše marže. Silová elektřina na burzách zdražovala už loni, kdy ji společnosti nakupovaly na letošní rok. „Cena dodávky v základním velkoobchodním produktu Baseload obchodovaná v roce 2017 na rok 2018 dosáhla hodnoty asi 33 euro za megawatthodinu,“ připomněla Hana Novotná a dodala: „Zatím se zdá, že i aktuální cena na 2018 nemá tendenci klesat, spíše naopak. Jak se budou koncové ceny u domácností vyvíjet v tomto roce, záleží na tom, jak mají dodavatelé zajištěný nákup energií a jak se bude chovat konkurence.“

Podobného názoru je i Jan Palaščák, který upozornil, že aktuální vývoj na burzách se promítne do individuálních cenových nabídek pro velkoodběratele. „Nejlépe se nyní proto osvědčuje produkt postupného nákupu, kde klienti nakupují komodity s předstihem a postupně a cenový nárůst na ně tak nedopadne tolik, jako kdyby nakupovali v jeden okamžik a na poslední chvíli,“ dodal.

Zdražení? Možnost zbavit se smlouvy

Pokud by i další dodavatelé přistoupili ke zdražení ceny elektřiny, lidé by této situace mohli využít. Energetický zákon i občanský zákoník totiž pamatují na možnost odstoupení od smlouvy ve chvíli, kdy dodavatel navyšuje ceny nebo jednostranně mění obchodní podmínky. Když dodavatel zvýší obchodní složku elektřiny nebo plynu, mohou lidé od smlouvy odstoupit, aniž by museli platit pokuty za předčasný odchod. „Zvýšení cen či změny obchodních podmínek můžete využít za situace, kdy jste uzavřeli nevýhodnou smlouvu o dodávce energií na dobu určitou. Při odstoupení od smlouvy kvůli zvýšení cen či změně obchodních podmínek vůči vám totiž dodavatel nemůže uplatňovat žádné sankce,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Lhůty pro odstoupení se liší v závislosti na způsobu, jakým dodavatel zákazníka o celé věci informuje. Pokud vám dodavatel změnu náležitě neoznámí, máte právo odstoupit od smlouvy bez uvedení důvodu do tří měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. Jestliže vám naopak dodavatel oznámí změny náležitým způsobem, tedy nejpozději 30 dní před jejich účinností, přičemž vás současně poučí o vašem právu na odstoupení od smlouvy, můžete odstoupit od smlouvy nejpozději desátý den přede dnem účinnosti změny.

Autor: Jana Poncarová
Zdroj: https://www.e15.cz/finexpert/setrime/elektrina-zdrazuje-od-dodavatelu-muzete-odejit-bez-pokuty-1345621

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.