Ceny elektřiny a plynu nadále klesají. Jak vypadají aktuální nabídky dodavatelů?

Po dlouhém období rapidního růstu cen elektřiny a plynu, jsme svědky zvratu, který může mít pro nás jako spotřebitele zásadní význam. Ceny klesají a dodavatelé začínají nabízet výhodnější ceníky. Kdo má aktuálně nejvýhodnější nabídku? Jak se vyvíjela cena od roku 2020? Za kolik se nakupuje na další 2 roky? Vyplatí se již teď fixovat na delší období? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.

Aktuálně nevjíc šetří zákazníci se spotovou cenou

I přes opakované snižování fixních cen ze strany dodavatelů, nejvýhodnější ceny aktuálně získáte se spotovými produkty. 

Průměrná únorová cena elektřiny na spotovém trhu je 1 760 Kč/MWh, což je nejnižší cena od května 2021.
Průměrná únorová cena plynu na spotovém trhu je 750 Kč/MWh, což je nejnižší cena od června 2021.

Je tedy zřejmé, že i s přirážkou dodavateli (200 – 500 Kč) se stále jedná o velmi zajímavou nabídku.

Vývoj spotové ceny elektřiny 2020 – 2024 (EUR/MWh)

Vývoj spotové ceny plynu 2020 – 2024 (EUR/MWh)

Fixní cena na měsíc pro domácnosti

Bohužel stále platí zákaz spotových cen pro domácnosti bez průběhového měření. Tito zákazníci ale mohou využít dynamických ceníků s fixní cenou na měsíc. Byť se nejedná o spotovou cenou, elektřina i plyn jsou standardně nakupovány na burze vždy na celý kalendářní měsíc, i zde je cena pod běžnými fixními cenami. Cena je dle novely energetického zákona od tohoto roku stanovena vždy na 2 měsíce dopředu, tak abyste stihli případně bez sankce vypovědět před vstupem nových cen v platnost. Tzn. na konci února už budete znát cenu na duben.

Aktuální cena elektřiny s produktem Jistota na měsíc je 2 470 Kč/MWh v únoru a 2 579 Kč/MWh v březnu.
U plynu potom platí pro únor cena 1 459 Kč/MWh a pro březen 1 288 Kč/MWh.

Jak můžete vidět i loni se cena vyvíjela velmi příznivě a zákazníci, kteří zvolili tento produkt podstatně ušetřili oproti cenám v té době nabízených k dlouhodobé fixaci.

Vývoj cen elektřiny s měsíční fixací (Kč/MWh)

Vývoj cen plynu s měsíční fixací (Kč/MWh)

Prognóza vývoje cen na další dva roky

Pohled na obchodování na burze na další roky přináší dobré zprávy. Samozřejmě je třeba výhled brát s jistou rezervou, ale nenastane-li další větší geopolitický konflikt, který by ovlivnil těžbu nebo dopravu, dá se předpokládat, že ceny budou nadále klesat. 

Termínované (futures) kontrakty typu baseload s dodáním v roce 2025 a 2026 (v Kč/MWh)

S fixací na delší období zatím nespěchejte

Jak už asi tušíte na základě předchozí informace, fixace na delší období zatím nelze doporučit. Propsání “nákupních cen” do ceníků dodavatelů většinou přichází s časovým odstupem, je tedy velmi pravděpodobné, že během roku přijdou dodavatelé s ještě výhodnějšími cenami, než jsou k dispozici nyní. Pokud vám tedy aktuálně končí současná smlouva, doporučujeme volit spotové ceny nebo měsíční fixaci a vyčkat na výhodnější nabídky (předpoklad během léta). Patříte-li k těm, kteří by raději nějakou jistotu fixní ceny, volte nyní fixaci ceny maximálně na 1 rok. 

Níže vám přinášíme porovnání nabídek největších dodavatelů dle délky fixace. Vycházíme z veřejně dostupných nabídek, případně nabídek dodavatelů, se kterými spolupracujeme. (Samozřejmě u dodavatelů můžete dostat mírně odlišné ceny, především v případě retenčních nabídek, stejně tak jako mimořádné bonusy – toto je tedy informativní přehled pro orientaci, jak se pohybují základní nabídky u jednotlivých dodavatelů).

Elektřina domácnosti (sazba D02d)

Elektřina firmy (sazba C02d)

Zemní plyn domácnosti i firmy (spotřeba 1,89 – 7,56 MWh za rok)

Rádi vám pomůžeme zorientovat se v dostupných možnostech a také se změnou dodavatele. 

Máte jakýkoliv dotaz? Neváhejte se na nás obrátit na energie@lpenergy.cz

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.