Zdražení distribuce: Jak se dotkne vašeho rozpočtu?

Poslední listopadový čtvrtek vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) konečné rozhodnutí o regulovaných cenách energií pro rok 2024. Připravili jsme pro vás kompletní přehled k orientaci v tom, jak moc si od ledna 2024 za energie připlatíte.
LP energy_Zdrazeni distribuce - jak se dotkne vaseho rozpoctu

Byť obchodní ceny energií klesají, nové ceny za regulovanou složku s největší pravděpodobností zvýší celkovou cenu na vaší faktuře. O kolik to bude, závisí především na tom, jakou obchodní cenu jste platili letos a jakou budete platit příští rok. Nejméně změnu pocítí zákazníci, kteří stále platí ceny ve výši vládního stropu či vyšší. Nejhůře na tom budou pro změnu ti, kterým končí výhodné ceny fixované před krachem Bohemia Energy v roce 2021.

Níže najdete velmi podrobný přehled změn, jak pro elektřinu, tak pro plyn včetně modelových příkladů s konkrétními výpočty.

Kalkulátor na rok 2024 vám pomůže spočítat přesné náklady

Hned na úvod bychom rádi upozornili, že pro vás máme připravený nový kalkulátor záloh na rok 2024 s novými poplatky. Zde najdete také kalkulátor roku 2023, tedy si můžete sami porovnat aktuální celkové platby s těmi, které vás čekají. 

Určitě doporučujeme si zálohy přepočítat, protože u vyšších spotřeb může rozdíl dosahovat několika tisíc korun ročně, což by pro vás znamenalo nepříjemné nedoplatky.

Pokud máte problém vyznat se vyúčtování a sami si zálohy v kalkulátoru spočítat, pošlete nám vaše aktuální vyúčtování na e-mail se žádostí o přepočet záloh a cenami, které máte sjednané na rok 2024. Rádi vám pomůžeme a výsledek z kalkulátoru vám zašleme zpět. 

Elektřina

Dle tiskové zprávy ERÚ je očekávaný průměrný nárůst regulované složky 65,7 % pro hladinu nízkého napětí, 105,5 % na hladinách vysokého a 190,9 % u velmi vysokého napětí.

Jak vypadají nové poplatky pro nejběžnější distribuční sazby a jističe?

Domácnosti

Firmy

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela komentoval rozhodnutí ERÚ slovy: „Energetický regulační úřad dnes potvrdil přesně to, co jsem opakovaně tvrdil od konce září. Domácnosti v České republice si v příštím roce připlatí za elektřinu v průměru o méně než 10 %. Podobné to bude u firem. O vývoji cen elektřiny mluvím otevřeně a nemám potřebu manipulovat a hrát si s čísly. To samé se bohužel nedá říci o opozici. Po strašení tím, že nám dojde plyn, že všichni zmrzneme nebo že budou hromadně krachovat firmy, se totiž nekoná další katastrofický scénář z pera opozice, tedy že ceny energií stoupnou zákazníkům o vysoké desítky procent. Není tomu tak.“ Podívejte se sami níže na to, jaká bude realita. Bohužel to vypadá, že “hra s čísly” opravdu neproběhla – vláda zřejmě při propočtech vycházela z toho, že všichni platí zastropované ceny, což se ale aktuálně týká velmi malé části zákazníků. Většina dodavatelů totiž všem snížila ceny právě pod vládou stanovený strop.

Jaká bude reálná částka na vaší faktuře?

Výše uvedený nárůst regulovaných cen bude z větší části kompenzovat pokles obchodní složky ceny. To, jak zasáhnou změny vaši peněženku je tedy závislé na tom, jakou máte aktuálně fixovanou cenu. Pro zákazníky, kteří aktuálně mají ceny na úrovni nebo nad výší vládního stropu se prakticky celková cena nezmění, spíše může i mírně poklesnout.

U zákazníků, kteří mají aktuálně zafixovány letošní ceny pod vládním stropem půjde o zdražení o 10 – 20 %.

Zákazníky, kteří mají zafixované starší ceny před podzimem 2021 a bude jim letos končit fixace, čeká ovšem o velmi výrazný cenový skok, který ale z větší části souvisí s navýšením obchodní složky ceny. V těchto případech se navýšení může pohybovat vysoce nad 50 %.

Níže uvádíme několik modelových příkladů (celkové roční platby jsou včetně DPH).

Domácnost, distribuční sazba D02d, jistič 3×25 A, spotřeba 3 MWh
Domácnost, distribuční sazba D25d, jistič 3×25 A, spotřeba 2,5 MWh ve VT a 4 MWh v NT
Domácnost, distribuční sazba D57d, jistič 3 x32 A, spotřeba 1,2 MWh ve VT a 7,4 v NT
Firma, distribuční sazba C02d, jistič 3×25 A, spotřeba 7 MWh
Firma, distribuční sazba C25d, jistič 3×25 A, spotřeba 15 MWh ve VT a 3,8 v NT
Firma, distribuční sazba C45d, jistič 3×40 A, spotřeba 0,9 MWh ve VT a 31 v NT
Firma, distribuční sazba C56d, jistič 3×63 A, spotřeba 7 MWh ve VT a 54 v NT

Plyn

U plynu je situace příznivější, dle tiskové zprávy ERÚ je očekávaný průměrný nárůst regulované složky 38,8 % pro domácnosti a maloodběratele, 41,8 % u středních a velkých odběratelů.

Reálná částka stejně jako u elektřiny bude záviset na tom, jakou máte aktuálně fixovanou cenu. U zákazníků, kteří mají aktuálně zafixovány letošní ceny pod vládním stropem půjde o zdražení zruba do 10 %.

Jak vypadají nové poplatky v jednotlivých pásmech spotřeby?

Níže uvádíme opět několik modelových příkladů (celkové roční platby jsou včetně DPH).

Domácnost se spotřebou 2 MWh
Domácnost se spotřebou 11 MWh
Domácnost se spotřebou 21,5 MWh
Domácnost se spotřebou 46 MWh
Firma se spotřebou 4 MWh
Firma se spotřebou 14,5 MWh
Firma se spotřebou 24 MWh
Firma se spotřebou 54 MWh
Máte jakýkoliv dotaz (nejen k regulovaným platbám)? Neváhejte se na nás obrátit na energie@lpenergy.cz

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.