Rostoucí ceny elektřiny a plynu

Cena elektřiny na burze nadále stoupá a nedá se očekávat jiný vývoj. Zafixujte si ceny na delší období, ať vás rostoucí ceny nepřekvapí.
LP energy - Rostoucí ceny elektřiny a plynu

Od roku 2008 nepamatuje cena elektřiny tak enormní nárůst ceny na burze, jako v posledních týdnech. Tehdy se cena dostala až na, pro v dnešní době těžko představitelných, 2 144 Kč/MWh. Od té doby cena s drobnými výkyvy dlouhodobě klesala, až dosáhla v roce 2016 opačné hranice, a to ceny pod 580 Kč/MWh.

V letošním roce nejenže cena po dlouhých letech překonala opět hranici 1 000 Kč/MWh, ale cena stále dál stoupá. Nejvíce vzrůstající cenu ovlivnili nejprve růst emisní povolenky, v posledním období je to navíc umocněno rostoucí cenou černého uhlí. Vlivů na konečnou cenu je celá řada, nicméně u těch zásadních se očekává dlouhodobý růst minimálně do roku 2020. A vzhledem k dlouhodobým budoucím vlivům (odstavování jaderných elektráren, nové emisní standardy pro tepelné elektrárny, apod.) se nějaký zásadní pokles cen nedá očekávat.

Při pohledu na grafy z posledních let se dá vyčíst, že přes léto, konkrétně na přelomu července a srpna bývá zaznamenán určitý pokles ceny. Ale nemá to stoprocentní pravidelnost a spolehnout se na to nedá.

Každopádně nás nyní jistě čeká období, kdy se ukáže, jak silní jsou jací dodavatelé v pozadí a jak vhodně zvolili svou strategii v nákupu. Takřka s jistotou se dá tvrdit, že někteří dodavatelé tuto situaci neustojí a scénu opustí. Jejich zákazníci se nemusí ničeho bát, jelikož na energetickém trhu je zřízena funkce tzv. dodavatele poslední instance, který až 6 měsíců dodává elektřinu či plyn zákazníkům u dodavatelů, kteří „ztratili schopnost dodávat“.

Každopádně je v těchto dnech stále ta správná doba k zasmluvnění si dobré ceny na delší období, zejména pokud zvolíte takového dodavatele, který na nárůst cen na burze zatím nereaguje zvyšováním cen ceníkových.

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.