SPOTování, nová cesta k nejlevnější elektřině a plynu

Pokud patříte k lidem, kteří nechtějí platit nesmyslně vysoké částky, na český trh nyní pozvolna začala vstupovat novinka v podobě možnosti nákupu elektřiny a plynu za SPOTové ceny. Co ta znamená a je to skutečně způsob, jak se dobrat k nejlevnějším energiím?
LP energy - SPOTování cesta k nejlevnější elektřině a plynu

Trh s energiemi se na rozdíl od ostatních trhů vyznačuje jednou zvláštností: neexistuje lepší nebo horší elektřina, kterou byste si mohli za své peníze koupit, nebo lepší a horší plyn. Ačkoliv nakupovat můžete od různých dodavatelů, přes dráty a trubky vám nakonec proteče totéž. Liší se pouze cena, kterou za energie zaplatíte.

To je ovšem jeden z důvodů, proč nejlevnější elektřinu a nejlevnější plyn obvykle neobjevíte na první pohled. Dodavatelé energií musí nabízet dobré ceny, aby přilákali náročné zákazníky, nicméně není pro ně výhodné nabídnout je všem – ti, kdo po nejlepších cenách nepátrají, se je obvykle nedozvědí.

Novinkou, která vám může zajistit lepší ceny je nákup elektřiny a plynu za SPOTové ceny.

SPOTové ceny elektřiny a plynu: O co jde?

Běžný kontrakt s dodavatelem energií obsahuje konkrétní cenu za kWh. Cena se může lišit ve vysokém a nízkém tarifu, nicméně tím to končí. Samozřejmě, pokud jste si pečlivě neprostudovali podmínky své smlouvy, čeká vás možná překvapení v podobě navýšení cen ještě před vypršením smluvního období, nicméně ceny se nebudou měnit na denní bázi.

Se SPOTovými cenami je to něco úplně jiného. SPOTová cena je okamžitá cena elektřiny a plynu na trhu s energiemi, může se měnit i každou půl hodinu. Vytváří ji aktuální nabídka a poptávka. Za tuto cenu energie nakupuje na burze váš dodavatel. Nyní s ním můžete uzavřít kontrakt, prostřednictvím kterého i vy budete platit právě tyto ceny.

Cesta k nejlevnější elektřině a plynu 2020: Ano, ale…

Díky SPOTovým cenám můžete na energiích výrazně ušetřit. SPOTové ceny jsou v každou chvíli nižší než ty fixní řádově o stokoruny na MWh, a to včetně marže dodavatele za nákup. Je to především z toho důvodu, že dodavatel nemusí dorovnávat výkyvy cen a nelineárnost spotřeb zákazníka. Hlavním rizikem SPOTových cen je proto nepředvídatelný růst cen energií na trhu, který fixní ceny reflektují mnohem pomaleji, ale při SPOTování se projeví okamžitě. Obvykle je ale možný přechod k fixním cenám, pokud bude vývoj na trhu pro vás nepříznivý. Smlouvy jsou navíc uzavírány na dobu neurčitou s možností tříměsíční výpovědní lhůty.

Jak dostat ze SPOTování maximum

Kromě toho, že se spolehnete na celkově nižší hladinu SPOTových cen oproti těm fixním, můžete svůj rozpočet snížit i díky okamžitým výkyvům v cenách. A to tehdy, když dokážete vychýlit spotřebu své energie ve prospěch časů, kdy je poměr nabídky a poptávky k cenám přívětivější, a naopak omezíte činnost svých spotřebičů v době, kdy jdou ceny proti vám. Ve hře jsou následující body:

  • Můžete přesunout použití energeticky náročných spotřebičů (myčka nádobí, pračka) na čas, kdy jsou ceny elektřiny a plynu nižší, a vypnout je pro časová okna vysokých cen?
  • Máte možnost využít alternativních zdrojů energií, když je SPOTová cena vysoká? Můžete například vytápět dřevem?
  • Máte možnost sledovat aktuální pohyb cen energií například prostřednictvím aplikace v telefonu?

Kdy jsou elektřina a plyn nejlevnější?

Pokud jde o aktuální ceny elektřiny a plynu na burze, utváří je aktuální nabídka a poptávka. Možnosti uchování elektřiny a plynu do zásoby jsou jen velmi omezené, a tak si možná sami odvodíte, co za pohybem cen stojí a proč. Cena elektřiny a plynu je nejnižší v průběhu léta a výrazně stoupá v zimním období, kdy poptávku tlačí nahoru chladné počasí a náklady na topení. Nicméně s cenami energií dokážou výrazně zamávat i pravidelné návyky lidí, pokud jsou stejné napříč populací. A proto ceny rostou v čase snídaně a večeře, když si většina rodin zapne rychlovarnou konvici.

SPOTování: Žádný pevný ceník elektřiny a plynu

Před změnou smlouvy byste si měli ještě uvědomit, že se SPOTovými cenami bude váš měsíční rozpočet o něco méně předvídatelný. Místo jednotného ceníku za elektřinu a plyn dostanete ceny, které se budou měnit denně nebo i každou půlhodinu, v létě mohou být nižší než v zimě a budou se odvíjet od dalších faktorů trhu. Nicméně z logiky hry vyplývá, že pokud nedojde k rychlému a výraznému růstu cen elektřiny a plynu na trhu výrazně nad míru, která je očekávaná, celkové výdaje se při SPOTování sníží.

Jak přejít na SPOTové ceny energií hned teď

Ačkoliv za hranicemi už SPOTování cen energií nabírá rychlé tempo, v Česku se jedná ještě o napůl neznámý produkt. V nabídce vašeho dodavatele jej tak pravděpodobně nenaleznete. Kdybyste přesto chtěli se SPOTováním začít co nejdříve, můžete se obrátit na naše energetické poradce, kteří vám službu rádi a bezplatně zprostředkují.

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.