Energie zdražují. Spousta domácností má ale nárok na příspěvek na bydlení

Skokové navyšování cen elektřiny a plynu zasáhlo většinu spotřebitelů. Zejména pro seniory, samoživitelky, lidi s nízkými příjmy nebo zdravotními problémy, může být obrovskou komplikací. Překlenout finanční problémy může ohroženým domácnostem pomoci příspěvek na bydlení.
LP energy_Energie zdrazuji - spousta domacnosti ma ale narok na prispevek na bydleni

Prudký nárůst cen za energie způsobil v nejedné domácnosti finanční komplikace

Společnost PAQ zpracovala analýzu, z níž vyšlo, že průměrná česká domácnost zaplatí za bydlení (vzhledem k nárůstu cen elektřiny, plynu a topení) o necelých 1 000 Kč více, než v předchozím roce.

Vláda se tedy rozhodla uvést novelu zákona o státní sociální podpoře, která zvyšuje takzvané normativy u bydlení. Jednoduše řečeno se jedná o pomoc domácnostem, které navýšení cen finančně neúnosně zatíží. Novela je již schválena, nyní už zbývá jen její zveřejnění ve Sbírce zákonů. Nárok na vyplacení prvního příspěvku vzniká již za leden. Dobrá zpráva také je, že vláda může normativy zvyšovat, pokud ceny za energie dále porostou.

Kdy Vám vzniká nárok na příspěvek?

Příspěvek na bydlení by měl pomoci primárně těm, kteří nezvládají pokrýt náklady na bydlení. Jednat se může o osoby s nízkým příjmem, seniory, nebo studenty.

Podmínkou je, že náklady na bydlení Vaší domácnosti přesahují 30 % čistých přijmů rodiny. V Praze tyto náklady musí přesahovat 35 %. Do těchto přijmů se započítávají prakticky veškeré přijmy rodiny (od mzdy, platu, důchodu, nemocenské až po rodičovský příspěvek). Nezapočítávají se pouze výdělky nezaopatřených dětí. Vaše náklady ovšem nesmějí přesáhnout normativní náklady, viz. přehled níže.

Co se nákladů spojených s bydlením týče, počítají se mimo nájmu i další výdaje – a to například: platby za elektřinu a plyn, odvážení odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení a úklid společných prostor, svoz komunálního odpadu, aj.  Nově na příspěvek dosáhnou například lidé v družstevních bytech, které jsou dále pronajímány. Týká se ale i seniorů, kteří svůj byt převedli například na potomky a dál ho užívají na základě věcného břemene.

Pravidla pro vyplácení příspěvku se zmírnila tak, aby pomoc od státu mohlo čerpat více lidí. Úřad práce (kde je možno o příspěvek žádat) bude každého posuzovat individuálně. Nově se také při posuzování přijmů a výdajů budou zohledňovat také závazky typu hypoték, leasingu, aj.

Na webu MPSV www.energetickyprispevek.cz si můžete orientačně spočítat, zda by vám mohl vzniknout nárok na příspěvek a v jaké výši.

Jak o příspěvek zažádat?

Máte možnost si o příspěvek zažádat osobně, a to na Úřadu práce.

Druhou variantou je online formulář. Proklik vás navede na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, kde je velmi dobře popsáno, co vše k žádosti budete potřebovat. Tento formulář je pak třeba doručit na podatelnu ÚP, případně odeslat poštou, či datovou schránkou.

Připravte se na to, že žádost o příspěvek obnáší spoustu papírování a dokládání potřebných dokumentů. Žádat můžete jednou ročně. Každého čtvrt roku ale budete muset úřadům doložit přijmy a náklady na bydlení. Tím dokazujete, že Vás nárok na příspěvek trvá.

Modelový příklad – jaký vliv má novela zákona o státní sociální podpoře nyní

Rodina se dvěma malými dětmi bydlí ve vlastním domě v Praze, matka je s menším dítětem v domácnosti a čerpá rodičovský příspěvek ve výši 10 000 Kč, otec má příjem 28 000 Kč a rodina má také nárok na přídavek na děti ve výši 2 x 1 130 Kč. Rodina používá přímotopy nebo tepelná čerpadla, ročně zaplatí za elektřinu až o polovinu více. Skutečné měsíční náklady na bydlení v roce 2021 byly 16 500 Kč, nově dosáhnou 17 833 Kč. Výše příspěvku na bydlení dosáhne 5 111 Kč – dávka je o 2 147 Kč vyšší, než by byla bez mimořádného navýšení.

(Zdroj: Úřad vlády)

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.