S jakými cenami vstoupíte do nového roku vy?

Klesající teploty naplno odstartovaly topnou sezónu. Bohužel někteří zákazníci si za teplo domova opět připlatí. V průběhu listopadu oznámili zdražení elektřiny v topenářských sazbách dva dominantní dodavatelé - ČEZ a E.ON. Na tyto změny již zareagovalo několik dodavatelů a dá se s nejvyšší pravděpodobností očekávat, že budou následovat další. Jako každý rok nás pravděpodobně také čekají další změny cen s přelomem roku. Buďte aktivní a reagujte i vy na navýšení cen u vašeho dodavatele.
LP energy - S jakými cenami vstoupíte do nového roku vy?

Na listopadové zdražení ČEZ a E.ON reagovala i Bohemia Energy a další dodavatelé

Domácnosti

Od listopadu se zvýšily ceny domácnostem využívajícím elektřinu k topení – distribuční sazby D45d, D56d a D57d. Se zdražením přišel ČEZ a reakce dalších na sebe nenechaly dlouho čekat. Od 20. listopadu tak u některých ceníků zvedá cenu E.ON, od 1. prosince pak některé ceníky navyšují například Bohemia Energy, X Energie nebo Comfort Energy.

Změny cen pro domácnost s tepelným čerpadlem znamenají roční nárůst ceny až několik tisíc korun. Kromě zvýšení cen za samotnou spotřebu, využili dodavatelé změnu i k navýšení pevné měsíční sazby. Prohlédněte si podrobnou kalkulaci navýšení u jednotlivých dodavatelů, která vychází z modelového příkladu domácnosti se spotřebou 1,2 MWh ve VT a 11 MWh v NT. Roční cena silové elektřiny se např. u ceníku ČEZ Elektřina na 1 rok zvýší o 1 781 Kč, u produktů Bohemia Energy Klasik a E.ON Elektřina je to již 3 528 Kč a v případě X Energie Standard je to 4 789 Kč.

Podnikatelé

Zdražení se netýkalo jen domácností, ale měnily se komplet ceníky ČEZu Elektřina na dobu neurčitou / 1 rok / 2 roky / 3 roky, ceníky E.ONu StandardPower a Variant na 12 měsíců. Zde došlo k navýšení cen napříč všemi distribučními sazbami až o 28 %, a razantnímu navýšení pevných měsíčních poplatků. Opět si můžete projít kalkulaci modelové spotřeby s podrobným srovnáním starých a nových cen.

Co nás čeká v roce 2020

Dá se očekávat, že na tento krok dominantních dodavatelů bude reagovat další část trhu a že se tak nevyhneme dalšímu nárůstu cen. Jak bývá zvykem, velká část dodavatelů navyšuje ceny pravidelně k 1. lednu, případně 1. březnu, což také napovídá dalším pohybům, které nás čekají. V neposlední řadě je na trhu stále několik dodavatelů, kteří ještě nereagovali na skokové změny v uplynulém roce a je tedy velmi pravděpodobné, že začnou srovnávat krok s konkurencí. Experti a analytici se také shodují na předpokládaném růstu cen kolem 5-6 %. Kromě těchto změn je třeba počítat s tím, že od nového roku mohou přijít nové regulované ceny související s dodávkou elektřiny – cenové rozhodnutí vydává ERÚ na konci listopadu – tuto složku ceny ale neovlivníte a dle distribučního území je stejná u všech dodavatelů.

Navýšení cen nemusíte pasivně přijmout

Stejně jako se můžete rozhodnout, na jaké benzince budete tankovat, v kterém obchodě budete nakupovat, kdo vám opraví auto či vymaluje byt, můžete si zvolit i dodavatele elektřiny.

Když zjistíte, že váš dodavatel navyšuje cenu elektřiny/plynu, nemusíte tuto skutečnost přijmout jako fakt, který vás sice nepotěší, ale „nedá se s ním nic dělat“. Je třeba být aktivní a před akceptací jednat – jde přeci o vaše peníze. Důležité je tedy si hlídat každý dopis, který vám od dodavatele přijde, mnohdy se informace o změně podmínek ztratí uprostřed dlouhého dopisu, který přestanete číst po prvních dvou větách. Tím se ale můžete připravit o možnost na změnu reagovat. A co tedy dělat, když vám informace neuteče?

Samozřejmě můžete začít vyjednávat se stávajícím dodavatelem – někdy se vám podaří získat z něj lepší nabídku, než jakou avizoval v dopise o zdražení. I tu si ale srovnejte s dalšími možnostmi na trhu a využijte příležitosti vyvázat se i z dlouhodobých nevýhodných smluv a přejít k jinému dodavateli.

Při navýšení ceny totiž můžete od smlouvy odstoupit, i přesto, že máte smlouvu podepsanou na dobu určitou, a to bez jakékoliv sankce. Je nutné ale dodržet určitá pravidla, související s tím, jak vám dodavatel změnu ceny oznámí:

  1. Pokud vás dodavatel adresně informuje (doporučený dopis, sms, email) nejpozději 30 dnů před začátkem platnosti nových cen, máte právo odstoupit nejpozději 10 dnů před začátkem platnosti nového ceníku. Pozor, posíláte-li odstoupení poštou, počítejte s 3-5 denní rezervou navíc.
  2. Pokud vás dodavatel adresně neinformoval o změně cen, máte právo od smlouvy odstoupit do 3 měsíců od data platnosti nového ceníku. Jestliže se vás tedy týká zdražení tohoto měsíce a nepřišlo vám oznámení o změně, máte stále ještě možnost situaci řešit.

Při výběru nového dodavatele buďte obezřetní a nevybírejte jen podle ceny. Zajímejte se o obchodní podmínky, garanci smluvených cen, stabilitu dodavatele a další důležité aspekty. Je také nutné si pohlídat termíny samotného ukončení smlouvy. Přechod k jinému dodavateli obvykle trvá 20 dnů. Nenechávejte tedy odstoupení na poslední chvíli.

Zdá se vám to příliš komplikované? Neváhejte se na nás obrátit – rádi vám poradíme, provedeme vás veškerými formalitami a navíc v nás získáte dlouhodobého partnera, který do budoucna ohlídá termíny závazků, včas vás upozorníme na změny cen a budeme pro vás hledat to nejlepší řešení na další období. Jako smluvní partneři dodavatelů máme také lepší vyjednávací pozici, přímé komunikační kanály a přístup k neveřejným nabídkám. Ušetříme vám tak nejen peníze, ale i čas, který byste trávili například na telefonní lince při čekání na spojení se zákaznickým centrem dodavatele, nebo neustálým hlídáním změn a termínů.

Sledujte nás také na Facebooku, kde vám přinášíme novinky z trhu a chystáme praktické tipy pro lepší orientaci na trhu energií. V nejbližší době se tak můžete těšit na informace o samoodečtu, který vám při zvyšování cen dodavatele také může ušetřit peníze.

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.