Co se z kalkulačky plynu nedozvíte

Zvažujete-li změnu dodavatele plynu, hledání výhodné nabídky vás dříve nebo později zavede k některé z kalkulaček cen. Na internetu jich existují celé desítky. Je to ale doopravdy cesta k tomu nalézt ten nejlevější plyn? Jaká je motivace poskytovatelů kalkulaček a s jakými faktory kalkulačky plynu nepočítají?
LP energy - Co se z kalkulačky plynu nedozvíte

ERÚ a ty ostatní kalkulačky plynu

ERÚ je zkratka pro Energetický regulační úřad, jedná se o oficiální instituci státní správy. Nabízí svoji vlastní kalkulačku plynu, která je k nalezení na stránkách úřadu. Kromě této kalkulačky ale objevíte na internetu i při rychlém hledání řadu dalších, které můžete vyzkoušet. Povedou ke stejnému výsledku? A povedou k tomu nejlepšímu výsledku a ke skutečně levnému plynu?

Kalkulačky cen plynu jsou s výjimkou té od ERÚ v soukromém vlastnictví. Za jejich existencí stojí obvykle lidé, kteří plyn prodávají. Nutně to neznamená, že vám nemohou pomoci zorientovat se na trhu. A ani z toho nevyplývá, že kalkulačka ERÚ je lepší než ty ostatní. Jaké jsou ale faktory, na které je potřeba dát si pozor?

Kalkulačky plynu vs. vývoj cen

Kalkulačky jsou ze své podstaty jednoduchým a v zásadě statickým nástrojem. Data, která zahrnují, jsou obvykle převzata z aktuálních ceníků plynu uvedených na stránkách dodavatelů plynu a nezahrnují žádnou prognózu do budoucna. Problém, kterému byste měli věnovat největší pozornost, je platnost ceníku plynu, ze kterého kalkulačka vychází, a o které se z ní nedozvíte.

Pokud věříte, že se doopravdy nemůžete splést, protože v budoucnu bude možné dodavatele plynu opět změnit, není tomu tak. Zaprvé, cena plynu se ve smlouvě často sjednává na kratší dobu, než je platnost smlouvy. Zadruhé, zařídit včas změnu dodavatele plynu vyžaduje dávku ostražitosti, kterou lidé obvykle tomuto tématu nevěnují. Je poměrně pravděpodobné, že krátké okno, které pro změnu dodavatele plynu mít budete, propásnete.

Je kalkulačka plynu past? Jak a kdy se mění ceny

Pokud se ceny plynu v období, na které máte sjednanou smlouvu, změní, máte nárok nalézt si levnějšího dodavatele. Tento nárok vám zajišťuje zákon, takže nemusíte při podepisování smlouvy kontrolovat, jestli je v ní obsažen. Problém leží jinde: Jak se vůbec o změně ceny dozvíte?

Jestli jste zvyklí jednou ročně zkontrolovat vyúčtování, nebo ani to ne, zřejmě se o změně ceníku plynu nedozvíte. Velká část jeho dodavatelů totiž tuto informaci uvádí pouze na svých webových stránkách, kde byste si ji teoreticky měli pravidelně kontrolovat. Další dodavatelé vás budou o změně svého ceníku informovat adresně, nicméně pro vyřízení všeho souvisejícího vám vznikne pouze zhruba dvacetidenní okno.

Kalkulačky cen plynu vás na podobnou situaci nepřipraví. Pokud některou z nich využíváte, je tedy potřeba si zvlášť ověřit dobu platnosti cen a hlídat související termín.

Umí kalkulačky porovnat ceny plynu u všech dodavatelů?

Většina kalkulaček zahrnuje svůj specifický výběr dodavatelů plynu. Souvisí to s výše zmíněnou skutečností, že kalkulačky plynu jsou obvykle poskytovány lidmi, kteří plyn nabízí. Ti mají uzavřené smluvní partnerství s několika „svými“ dodavateli plynu, kteří jim nabízí výhodnější ceny, respektive provizi. O tom, jací dodavatelé plynu v kalkulačce chybí, nebo s kterými z nich má poskytovatel kalkulačky uzavřenou smlouvu, se ale nedozvíte. Pamatujte tedy, že kalkulačka nemusí poskytnout nabídku, která je nejvýhodnější pro vás, ale pravděpodobně doporučí to, co je výhodné pro poskytovatele kalkulačky. V lepším případě to bude totéž.

Oficiální a neoficiální ceníky plynu: Kde je cena plynu nejnižší?

Jak bylo popsáno výše, kalkulačky obvykle vycházejí z oficiálních ceníků poskytovatelů plynu, které jsou volně k dispozici na internetu. Existuje ale celá řada dalších nabídek, které nejsou zdaleka tak oficiální, a které jsou obvykle k dispozici pouze prostřednictvím jednotlivých obchodníků. Tyto nabídky bývají mnohem výhodnější. Použijete-li kalkulačku a uzavřete-li na základě jejich výsledků nekriticky smlouvu, často se právě o tuto cestu k levnému plynu připravujete.

Vypořádejte se s výsledky kalkulačky plynu

Pokud se chystáte některou z kalkulaček cen přesto využít nebo už jste ji využili, není to nutně ničemu na překážku. Nicméně vždy bedlivě kontrolujte minimálně rozdíl mezi koncem platnosti ceníků plynu a koncem platnosti vaší smlouvy. A nespokojujte se pouze s cenami, které vám v kalkulačce vyšly. Zřejmě existují i alternativní ceny, které nenajdete nikde na internetu. Doporučujeme vám proto obrátit se na energetického poradce, který má přístup k neoficiálním ceníkům. Zároveň pro vás dokáže ohlídat veškeré související pasti, včetně termínů, a i do budoucna pro vás zkontrolovat změny cen a hlídat veškeré informace na všech webech, na které nemáte čas.

My kalkulačky plynu nenabízíme. Nevěříme na její velký přínos. Rádi pro vás ale zpracujeme vlastní nabídku cen plynu a sami uvidíte, jestli vám některá kalkulačka nabídne lepší podmínky.

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.