Jak si vybrat úsporný spotřebič podle energetického štítku?

Děsí vás aktuální ceny elektřiny, a tak jste se rozhodli vyměnit 15 let starou lednici za energeticky úspornější? Odešla vám pračka a při výběru nové chcete investovat do modelu, který spotřebuje co nejméně elektřiny? Pak vás v prvé řadě bude zajímat energetický štítek. Jak se v něm vyznat a co údaje na něm znamenají?

K čemu energetický štítek slouží?

Energetické štítky jsou od roku 2010 povinné u většiny domácích elektrospotřebičů. Pomohou vám lépe se orientovat v široké nabídce a vybrat nejúspornější spotřebič. Poskytnou vám informace nejen o spotřebě elektřiny nebo vody, ale také o účinnosti, kapacitě nebo hlučnosti spotřebiče.

Staré a nové energetické štítky

Do roku 2021 existovaly kategorie D, C, B, A, A+, A++ a A+++, kdy každá kategorie měla jinou barvou a energeticky nejúspornější byly výrobky označené světle zelenou barvou (A+++). S vylepšováním technologií se ale staly tyto kategorie nepřehlednými a skutečné rozdíly ve spotřebě nebyly na první pohled rozeznatelné, protože takřka všechny spotřebiče spadaly do “A” tříd. Mohli jste si tedy kupovat spotřebič ve třídě A+ s domněním, že se jedná o velmi úsporný produkt, ale bohužel šlo o jeden z nejméně úsporných modelů na trhu.

V roce 2021 tedy došlo k “přeštítkování” u některých spotřebičů. Zůstává zachováno sedm barevných tříd označených A-G, zmizelo však plusové značení. Vzhledem k tomu, že bylo zpřísněno zařazení výrobků do nejlepší třídy A a změněn proces testování, tak tato kategorie je prakticky volná pro další inovace a energeticky úspornější spotřebiče, které zatím na trhu ani nejsou. Výrobky původně ve třídách A+/A++/A+++ spadly do kategorií B, C, D. Při nákupu se tedy neděste, že jste byli zvyklí, že energeticky úsporný spotřebič musí mít “A”, prostě se jen změnila metodika zařazení, více se pak soustřeďte na číselné hodnoty na štítku.

Nové štítky najdete na těchto spotřebičích:

  • myčky nádobí
  • pračky a kombinované pračky se sušičkou
  • chladničky, mrazničky a vinotéky
  • svítidla
  • elektronické displeje televizorů, monitorů a digitálních informačních displejů
  • komerční chladničky

U ostatních spotřebičů se stále používají staré štítky. Podle plánu EU by ke změně mělo dojít v roce 2025 u vysavačů, kuchyňských spotřebičů a dalších výrobků. V roce 2030 je pak v plánu spustit nové štítky pro ohřívače vody a kotle.

Jak poznáte, že je spotřebič označen novým štítkem?

Zcela jasné to je u spotřebičů v kategoriích výše, tam je nový štítek zákonně povinný. 

Poznáte to, ale i sami při pohledu na štítek:

  • staré štítky měly třídy D-A+++, u nových je stupnice G-A
  • nové štítky na sobě vždy mají QR kód

U některých spotřebičů se pak na nových štítcích změnily udávané informace.

K čemu slouží QR kód na energetickém štítku?

QR kód jednoduše načtete svým chytrým telefonem nebo tabletem a dostanete se na detaily výrobku v online databázi EPREL. Do té musí být zaregistrovány všechny spotřebiče uvedené na trhu EU. Zde uvidíte mnohem detailnější informace o vybraném spotřebiči a umožní vám také přesnější srovnání jednotlivých výrobků.

V databázi můžete model výrobku vyhledávat i přímo bez čárového kódu, jen musíte zadat na stránkách výrobce a konkrétní model výrobku.

Informace o spotřebiči dostupné po načtení QR kódu

Tipy, na co se při výběru spotřebiče zaměřit

Chladničky a mrazničky

  • zde se počítá s celoročním provozem 24 hodin denně, tedy spotřeba je udávána v kWh za rok;
  • nejúspornější modely jsou nově ve třídách B a C;
  • při výběru chladničky/mrazničky rovněž pamatujte na potřebný objem (údaje najdete ve štítku). Obecně se doporučuje 20 l na osobu u mrazáku, 50 – 70 l u chladícího prostoru. Pro jednu osobu v domácnosti nekupujte zbytečně velký spotřebič;
  • pokud se chystáte pořídit americkou lednici, myslete na to, že její spotřeba je násobně vyšší než u standardní kombinované chladničky.

Pračky

  • nejúspornější modely jsou nově ve třídách B a C;
  • změnil se údaj o spotřebě, dříve celkem neuchopitelná spotřeba za rok (v každé domácnosti se pere jinak často) je nahrazena spotřebou na 100 cyklů, díky čemuž si můžete lehce propočítat finální spotřebu dle svých zvyklostí;
  • pozor spotřeba vody a délka pracího cyklu jsou uváděny pro ECO program – pravděpodobně budete využívat i jiné programy, tedy údaje je třeba brát s rezervou;
  • stejně jako u chladničky i při výběru pračky je dobré vybírat kapacitu podle počtu členů domácnosti. Obecně pro domácnost s 1-2 osobami by měla stačit pračka s kapacitou 3-4 kg, pro čtyřčlennou domácnost už se zaměřte na kapacitu od 6 kg;
  • pokud používáte i sušičku, určitě se podívejte i na účinnost odstřeďování. Měla by mít třídu A nebo B a ideálně 1200 otáček. Špatně odstředěné prádlo totiž sušička bude sušit déle, a tedy s vyššími náklady.

Pračky kombinované se sušičkou

  • platí v podstatě to samé, co výše u praček;
  • na štítku se zorientujete tak, že údaje na levé straně jsou platné pro úplný cyklus (praní a sušení), údaje na pravé straně štítku jsou jen pro prací cyklus
  • mění se tu i doporučená kapacita spotřebiče. Pro domácnost s 1-2 osobami se doporučuje kapacita 6-7 kg, pro čtyřčlennou domácnost od 8 kg.

Samostatné sušičky

  • pozor, samostatné sušičky mají stále starý štítek, nejúspornější tedy hledejte v třídě A+++;
  • roční spotřeba je na starém štítku uvedena za rok, tedy v průměru za 160 cyklů (odpovídá sušení zhruba 3x za týden);
  • na štítku se u kondenzačních sušiček setkáte také s údajem účinnost kondenzace (třída A-G) – to vypovídá o tom, kolik vlhkosti unikne do místnosti. Pokud máte doma problémy s nadbytečnou vlhkostí či plísní, určitě doporučujeme investovat do modelu s třídou A.

Myčky nádobí

  • nejúspornější myčky spadají do kategorie C, ale v novém rozdělení i D a E jsou poměrně běžné a dobré;
  • opět vzhledem k různé frekvenci použití se nově uvádí spotřeba za 100 mycích cyklů (a ne za rok). Průměrná česká domácnost zapíná myčku 4-5x týdně;
  • stejně tak u spotřeby vody je nově uváděna hodnota za 1 cyklus (místo původního roku). Lépe si tak můžete podle svých zvyklostí spočítat konečnou spotřebu. Vysoce úsporné modely spotřebují okolo 7 litrů na jeden cyklus ECO programu;
  • pro čtyřčlennou domácnost je vhodná myčka s kapacitou 12-14 sad nádobí;
  • na štítku již není uváděna třída účinnosti mytí – všechny modely musí totiž ze zákona odpovídat třídě A, tedy ani u levnějších modelů se nemusíte bát špinavého nádobí.

Vinotéky

  • nové štítky neuvádí kapacitu v litrech ale v počtu standardních lahví vína, které se do vinotéky vejdou;
  • roční spotřeba je uváděna opět v kWh za rok, protože se počítá s nepřetržitým provozem.

Televizory a monitory

  • po změně kritérií je většina monitorů a televizí ve třídě F a G. Nemusíte se toho děsit, zde je připraven prostor pro budoucí vývoj velmi úsporných nových modelů, protože u těchto produktů se technologie vyvíjí vysokým tempem;
  • nově je spotřeba uvedena za 1 000 hodin provozu, což je pro vaše výpočty určitě transparentnější než informace o spotřebě za rok – někdo pustí televizi jen o Vánocích, u jiného běží 5 hodin denně. Staré štítky počítaly s průměrem 4 hodiny denně;
  • nově je na štítku rozlišena spotřeba v SDR a HDR režimu (HDR je na spotřebu náročnější);
  • spotřeba televize/monitoru bude ovlivněna nejen velikostí obrazovky, ale také nastavením obrazu a využitím – čím vyšší jas si nastavíte, tím vyšší bude spotřeba, to samé platí pro streamování nebo nahrávání vysílání;
  • nejvíce vás bude stát sledování starých CRT televizorů /možná máte ještě na chalupě nebo u babičky/, dále dříve populární plazma. Následovaná LCD, OLED, QLED panely. Obecně nejúspornější jsou LED obrazovky.

Energetické štítky jednotlivých spotřebičů – jak se v nich vyznat?

Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Štítkem to nekončí, roli hraje i velikost, umístění a stand-by režim

Obecně se vždy zaměřte na konkrétní číslo spotřeby elektřiny v kWh, řekne vám více než pouhá třída stupnice. Velká lednice nebo televize bude méně úsporná než menší, přestože bude v lepší energetické třídě. Plazmová televize vás bude stát několikanásobně více než LED atd.

Uvedené hodnoty na štítku jsou orientační, na skutečnou spotřebu budou mít vliv i provozní podmínky. Např. špatně umístěná lednice (vedle sporáku, topení, u stěn) bude mít spotřebu mnohem vyšší.

V neposlední řadě musíme zmínit stand-by režim. U moderních spotřebičů se ho již tolik obávat nemusíte, ale pokud v domácnosti máte některé pár let staré kousky, určitě vám dokáží při současných cenách ukrojit z rozpočtu až tisíce korun ročně navíc.

Výměnou starého spotřebiče můžete ušetřit až tisíce korun ročně

Možná se vám nechce investovat do nového spotřebiče, pokud ten starý ještě slouží. Zvláště, když ty úsporné mají vyšší pořizovací cenu. V dlouhodobém horizontu vás ale mohou stát mnohem méně.

Podívejme se na srovnání nákladů např. u lednice a televizoru.

Provoz lednice staré 15 let (to je průměrné stáří ledničky v českých domácnostech) s roční spotřebou 450 kWh vás příští rok (při zastropovaných cenách) bude stát zhruba 3 700 Kč/rok.
Nová lednice třídy C s roční spotřebou 166 kWh 1 360 Kč/rok.
Nová lednice třídy E už ale s roční spotřebou 250 kWh vyjde na 2050 Kč ročně.

Provoz plazmové televize o úhlopříčce 150 cm vás při sledování 4 hodiny denně vyjde ročně na 2 700 Kč.
LED televize s úhlopříčkou 163 cm (třída F) za stejnou dobu provozu vychází na necelých 1 600 Kč.

Pokud doma máte více “letitých kousků”, tak roční úspora začíná být z tohoto pohledu velmi zajímavá.

Připravujeme pro vás také článek, kde si posvítíme na jednotlivé spotřebiče a zjistíme, které jsou největšími “žrouty” energie ve vaší domácnosti.

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.