Jak vytěžit maximum ze solární energie?

Slunce je nevyčerpatelná zásobárna energie. Poskytuje nám jí na Zemi tolik, že by současnou spotřebu lidstva dokázalo pokrýt 6000krát. Tento čistý zdroj energie je tu navíc zcela zdarma pro všechny. Proč ho tedy nevyužívat více? Pojďme se podívat, co všechno díky slunci a solárním systémům můžete získat.
LP energy - jak vytěžit maximum ze solární energie

Rostoucí ceny energií nám každoročně nabourávají rozpočty. Růstu cen bohužel nikdo z nás nezabrání. Ovšem otevírá se zde prostor pro úvahu, jak se stát na dodavatelích energií co nejméně závislými a snížit tak pravidelné výdaje v domácnosti nebo ve firmě. Pokud si v budoucnu nechceme dělat těžkou hlavu z účtů, měli bychom naši pozornost nasměrovat k alternativním zdrojům. Ty nám totiž pomohou redukovat náklady na energie a sníží i naši závislost na jejich dodavatelích.

Energetická soběstačnost díky solárním panelům

Popularita solárních panelů na výrobu elektřiny je na vzestupu. Češi si totiž čím dál více uvědomují, že soběstačnost a nezávislost jsou hodnoty, které budou za pár let k nezaplacení. Návratnost investic, ekologická ohleduplnost, soběstačnost, to jsou hlavní důvody, proč si lidé solární systémy ke svým nemovitostem stále častěji pořizují. Využití naleznou při solárním ohřevu vody nebo při vytápění, což jsou standardně jedny z nejvyšších fixních položek v rodinných a firemních rozpočtech.

Ovšem nejenom energetická soběstačnost, ale i narůst obliby pasivních domů, efektivní hospodaření s užitkovou a dešťovou vodou, investice do vlastní studny, to vše jsou pozitivní trendy, které se v budoucnu stanou běžnou součástí života moderní společnosti. A solární energie bude jedním z tahounů těchto prospěšných změn.

Jde to i esteticky. Nové solární systémy kladou důraz na design

Nabídka fotovoltaických systémů se neustále zdokonaluje. Navíc dobrou zprávou je, že ceny solárních zařízení klesají a jsou tak dostupnější pro nové zákazníky. Výrobci solárních systémů se už navíc začínají orientovat i na estetickou stránku svých výrobků. Což byla v minulosti pro řadu zákazníků nepřekonatelná překážka – vzhled solárů na domě. V dnešní době se už na trhu setkáte i s neinvazivními designy. Také jejich instalace probíhá citlivěji s ohledem na okolí nebo ráz budovy. Několik firem už dokonce představilo speciální střešní krytiny s integrovanými solárními kolektory, které vypadají tak věrohodně, že v nich žádné solární zařízení nepoznáte.

Solární systémy utáhnou běžnou domácnost. Jak z nich dostat maximum?

Samozřejmě je nezbytné držet se určitých pravidel, bez kterých „šťáva“ zkrátka nepřiteče. Například je velmi důležitá orientace domu, resp. orientace střechy nebo fasády, na kterou plánujete solární panely umístit. Zohlednit musíte sklon a rozměry střechy nebo také klimatické podmínky – časté sněhové nadílky nejsou pro solární panely nejpraktičtější. Pokud se vám podaří vše řádně nakombinovat a pravidla dodržet, může solární energie bez problému nahradit provoz běžné domácnosti a ušetřit tak nemalé částky z rodinného rozpočtu.

Solární systém zajistí pohodlí i na samotě u lesa

Solární kolektory a energii z nich lze prakticky využít také v místech, kde není možné připojit se do běžné distribuční sítě (odlehlé sruby, chatky, kempy, tábory). Zde je možné využít tzv. fotovoltaickou ostrovní elektrárnu – ta do baterií sbírá energii, kterou lze následně využít ke svícení, vaření nebo topení. Jedná se o ideální sezónní zařízení, kdy je na požadovaném místě zajištěn dostatečný přísun slunečního světla.

Nápad dobrý, ale co cena fotovoltaických panelů?

Pokud se vám z počátečních investic do solárních zařízení točí hlava, troufáme si tvrdit, že je to zbytečné. Investicí do solárních systémů totiž určitě finančně nevykrvácíte, naopak. Vložená investice se vám v průměru do 10 let vrátí. Často to bývá dokonce i dříve. Navíc 60 % nákladů na pořízení pokryje státní dotace s názvem Nová zelená úsporám. A to už je docela slušná motivace k tomu začít nad projektem alespoň přemýšlet!  

Dotační program Nová zelená úsporám je garantován Ministerstvem životního prostředí. O svou dotaci snadno zažádáte přímo na webových stránkách projektu, a to až do 31. 12. 2021.

Pokud se však sami na realizaci projektu v oblasti solárních energií a s ním spojenou administrativu necítíte, můžete se obrátit na nás. Zajistíme pro vás státní dotaci, pomůžeme s financováním (koupi na splátky) a dohodneme i odbornou firmu, která u vás celý solární systém namontuje. Vy se tak nemusíte starat vůbec o nic.   

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.