Na stopě největším žroutům elektřiny v  domácnosti

Dnes si společně posvítíme na to, kolik stojí běžnou domácnost provoz jednotlivých spotřebičů. Stojí vás víc večerní sledování televize nebo pravidelný nedělní koláč? Co je největším žroutem elektřiny a kde bychom se měli trochu hlídat?

Jak zjistíte kolik přístroj spotřebuje elektřiny?

U větších spotřebičů najdete údaje se spotřebou (za rok, nebo za cyklus praní/mytí) na energetickém štítku. Podrobně jsme o něm psali v článku Jak si vybrat úsporný spotřebič podle energetického štítku?

U menších spotřebičů (typu fén, vysavač, rychlovarná konvice) je spotřeba uváděna  jako příkon ve Wattech (W). Tento údaj označuje, kolik Wattů elektřiny spotřebuje přístroj za hodinu provozu. 

Stačí si jen pamatovat:  1 000 W = 1 kWh = 0,001 MWh 

Žebříček největších žroutů elektřiny

Jednoznačně nejvíce elektřiny spotřebuje vytápění, ať už jde o kotel či přímotopy a samozřejmě ohřev vody v bojleru. Pomyslné druhé místo by určitě získaly staré spotřebiče. My se ale zaměříme na běžné moderní spotřebiče. Co myslíte, vyhrává jako největší žrout lednice, televize nebo sporák? Nebudeme vás napínat a pojďme si na jednotlivé spotřebiče a jejich spotřebu posvítit.

Všechny ceny uváděné v tomto článku  jsou přepočítány pro nejběžnější sazbu domácností – D02d, na distribučním území ČEZu (u ostatních území bude cena plus mínus obdobná). Ceny počítají s maximálními zastropovanými cenami pro rok 2023, tj. včetně cen distribuce. Odhad spotřeby vychází z průměrných zvyklostí domácnosti – popsané u každého typu spotřebiče...

Varná deska

Ač bývá vždy jako největší žrout zmiňovaná lednice, na první příčce stojí sporák. Pokud patříte k průměrné české domácnosti, spotřebujete ročně na přípravu jídla zhruba 550 kWh. Vaříte-li na sklokeramické desce znamená to 4 500 Kč/rok, na úspornější indukční desce zhruba 3 150 Kč/rok a pro srovnání stejné vaření na plynu vychází na 1 950 Kč/rok.

    Lednice

    Ve většině domácností stojí kombinovaná lednice s mrazákem o objemu zhruba 270 litrů. Zde určitě doporučujeme již při výběru dbát na energetickou třídu spotřebiče. Tato lednice ve třídě B vám ročně za elektřinu vezme 1 150 Kč, třída C 1 360 Kč, D 1 640 Kč a u E se můžete dostat na 2 050 Kč. Pokud vám v kuchyni stojí 15 let starý kousek, bude vás stát ročně zhruba 3 700 Kč. Americká lednice z vaší peněženky vezme okolo 3 000 Kč ročně.

    Televize

    U televize velmi záleží na velikosti úhlopříčky a typu panelu. Předpokládejme, že ve většině domácností už dnes najdeme LED televizi s úhlopříčkou kolem 130 cm. Sledujete-li ji 4 hodiny denně, tak zaplatíte zhruba 800 – 1 200 Kč/rok (vyšší cena platí pro režim HDR). Pokud jste milovníky opravdu velké obrazovky a kvalitního obrazu, při stejné době sledování vás 65” TV může přijít až na 2 300 Kč. Ti, kdo ještě nestihli vyměnit plazmovou televizi, zaplatí až kolem 3 000 Kč ročně. 

    Samostatná sušička

    U sušičky se určitě vyplatí sáhnout po nejúspornějším modelu A+++. Při sušení prádla 3x týdně zaplatíte ročně 1 450 Kč. Ve třídě B už by náklady stouply na 4 600 Kč ročně.

    Pračka

    Při praní 3x týdně jsou roční náklady 720 Kč u praček s třídou B a 840 Kč v třídě C.

    Kombinovaná pračka se sušičkou využívaná na úplný cyklus (praní a sušení) 3x týdně vychází na 3 500 – 4 300 Kč ročně podle zvolené třídy.

    Stolní počítač vs notebook

    Energeticky náročnější je vždy stolní počítač. Záleží na způsobu jeho využití, pokud na něm budete 8 hodin denně pracovat 230 dní v roce (pracovní dny – dovolená) bude vás stát 1 200 Kč. Notebook ve stejném režimu pouhých 400 Kč.

    Pokud máte doma dospívajícího či dospělého zapáleného hráče, který bude 4 hodiny denně hrát hry, výkon stolního počítače ukrojí z vašeho rozpočtu 3 600 Kč, notebook ve stejném herním zápřahu zhruba 900 Kč.

    Rychlovarná konvice

    Nebudete-li si v rámci home office dělat kávu každou hodinu, ale vejdete se do průměru 10 minut ohřívání vody denně, na konci roku zaplatíte 1 100 Kč.

    Myčka nádobí

    3x týdně puštěná myčka nádobí vás ročně na elektřině bude stát podle zvolené úspornosti 710, 860, 970 nebo 1 120 Kč ve třídách A, B, C nebo D.

    Žehlička

    Nemáte sušičku a každý týden hodinu žehlíte prádlo? Připravte si 820 Kč/rok.

    Trouba

    Kolik vás bude stát, když si každou neděli upečete nějaký sladký dezert? Zhruba 370 Kč. Přidáte k tomu každý týden propečené kuře? Připočtěte dalších 370 Kč. Pečená kachna 1x měsíčně? 250 Kč/rok.

    Mikrovlnná trouba

    Při běžném ohřevu jídla (10 minut každý den) zaplatíte za rok zhruba 500 Kč. 

    Fén

    Každý den si 5 minut sušíte vlasy? Dalších 500 Kč na vaší roční faktuře za elektřinu.

    Vysavač

    Luxování se opravdu nemusíte bát 😉 3x týdně 10 minut vás přijde na 190 Kč/rok.

    Pozor na žárovky

    Používání klasických žárovek v domácnostech sice EU zakázala, ale na českou vynalézavost je krátká. Liberecký podnikatel si nechal žárovku registrovat jako topné tělísko pro průmyslové použití, a tak mají klasické žárovky pořád místo na trhu a v mnoha domácnostech.

    Když uvidíte tato čísla, bude i u vás svítit vesele dál? Vycházejme z toho, že máte v domě 10 žárovek 60W, které svítí průměrně 3 hodiny denně.

    Klasická žárovka – spotřeba 0,06 W/h – tj. ročně 5 400 Kč
    LED žárovka (ekvivalent 60W) – spotřeba 0,0085 W/h – tj. ročně 760 Kč
    LED úsporná žárovka (ekvivalent 60W) – spotřeba 0,004 W/h – tj. ročně 360 Kč

    Při srovnání nákladů je jasné, že ani rozdílná pořizovací cena žárovek by vás neměla zastavit, protože to by byla jen “krátkozraká” úspora. Nemluvě o tom, že životnost klasických žárovek je až 15x nižší, tedy dlouhodobě vás jejich pořízení přijde ještě dráž než pořízení úsporných.

    Když už víte, kolik vás který spotřebič zhruba ročně stojí, určitě přemýšlíte, jak by se kromě samotného výběru energeticky úspornějších výrobků dalo ušetřit. Sledujte naše novinky, připravujeme pro vás velký přehled tipů, jak ušetřit a čeho se při používání jednotlivých spotřebičů vyvarovat.

    LP energy s.r.o.

    V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

    Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

    Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.