Existuje jeden nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu?

Začátek roku 2020 poznamenalo zvyšování cen za elektřinu. Odvíjelo se nejenom od navýšení regulované části ceny, kterou určuje Energetický regulační úřad, ale také od celkově vyšší hladiny cen elektřiny na burze. Dotklo se prakticky všech dodavatelů. Ceny plynu naopak zůstaly na podobné úrovni jako v předchozím roce nebo dokonce klesly. Nicméně - ceníky pro rok 2020 jsou venku. Existuje nějaký nejlevnější dodavatel elektřiny nebo plynu?
LP energy - nejlevnější dodavatel elektřinu a plynu

Nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu – realita nebo utopie?

Lidé se často ptají, jaký dodavatel elektřiny a plynu je nejlevnější. V horším případě se zkouší dobrat odpovědi pomocí některé z online kalkulaček cen nebo prostým porovnáváním ceníků, které dodavatelé nabízejí na svých stránkách. To ale není cesta, jež by za to stála, a relevantní odpovědi se takto nedoberete. Především: žádný jeden nejlevnější dodavatel elektřiny nebo nejlevnější dodavatel plynu neexistuje. Existuje nejlevnější elektřina a nejlevnější plyn, který můžete pro svoji domácnost nebo svoji firmu získat. Nicméně to, jak se k ní dobrat, záleží na mnoha faktorech. Zejména je potřeba pochopit, od čeho se cena odvíjí.

Soutěž mezi dodavateli elektřiny a plynu: liberalizace trhu energií

Liberalizace energetického trhu v České republice začala v roce 2002 deregulací komoditní složky elektřiny a vzniku konkurenčního prostředí v oblasti dodavatelů elektřiny do domácností. Pokračovala do roku 2007, kdy byly stejné podmínky nastaveny i pro dodávky plynu. Co to znamená v praxi?

Kromě regulované složky ceny energií, které se pohybují kolem 55 % pro elektřinu a 20 % pro plyn, je tu výrazná neregulovaná část, kterou určuje každý konkrétní dodavatel energie. Mezi dodavateli energií si můžete svobodně zvolit a není potřeba spoléhat se na správce distribuční sítě.

Dominantní dodavatel a nejlevnější elektřina a plyn

Dominantní dodavatel je správce distribuční sítě na konkrétním teritoriu. Přes liberalizaci trhu obvykle stále dodává energii do velké části domácností „na svém území“, zkrátka proto, že hodně lidí liberalizace trhu s energiemi ještě nevyužilo. Jedná se o kombinaci konzervatismu, setrvačnosti, lhostejnosti nebo nevědomosti. Každopádně zůstávat u dominantního dodavatele se obvykle nevyplatí. Často na území, kde spravuje distribuční síť, nastavuje ceny elektřiny a plynu výše než jinde, kde má vyšší potřebu přetahovat zákazníky od jiných dodavatelů. Někdy vám lepší cenu nabídne až v okamžiku, kdy na čas přejdete ke konkurenci.

Jsou malí dodavatelé elektřiny a plynu ti nejlevnější?

Malí dodavatelé, kteří se potřebují dostat do popředí zájmu, velmi často nabízejí ceny, které pro vás budou výhodnější. Nicméně ani tady není žádné univerzální pravidlo a někdy se vám výrazně vyplatí smlouva u velkého dodavatele. Roli v tom může hrát například to, jestli bydlíte v bytě nebo v rodinném domě, jestli topíte elektřinou nebo plynem, a kolik které energie skutečně spotřebujete.

Nejlevnější elektřina a plyn: jak a kdy

V neposlední řadě byste pak při hledání nejlevnějšího dodavatele elektřiny a plynu měli zvážit také konkrétní smluvní podmínky. Často získáte výhodnější ceny, pokud se dodavateli zavážete na delší časové období. Bude to ale v konečném důsledku výhodné? Delší trvání smluv vám brání využít levnějších nabídek ostatních dodavatelů, pokud se objeví, a „fixace cen“, která může být součástí smlouvy, nezamezuje pouze navyšování cen, ale i jejich snižování, pokud energie na trhu zlevní. Najít aktuální nejlevnější elektřinu nebo nejlevnější plyn proto nemusí být žádná výhra, protože při špatně nastavené smlouvě můžete ve výsledku zaplatit více, než kdybyste na začátku zvolili jinou nabídku. Vývoj na trhu energií se přitom dá do značné míry předvídat, z toho pak můžete odvodit, jestli je pro vás fixace spíše výhodná nebo nevýhodná.

Nejlevnější elektřina a nejlevnější plyn: jak pro koho

Kromě výše zmíněných faktorů je třeba vzít do úvahy i skutečnost, že dodavatelé elektřiny a plynu často nabízí různé ceny prostřednictvím různých kanálů nebo různým lidem. Ceníky zveřejněné na webových stránkách jen málo odrážejí realitu nejlepších nabídek, a rozhodnete-li se o ceně vyjednávat, můžete na tom výrazně vydělat. Neveřejné nabídky pak nenajdete nikde, mají je pouze obchodníci.

Nejlevnější elektřina a plyn: jak na to

Cena elektřiny a plynu, ke které se můžete dostat, se tak bude odvíjet nejenom od toho, kde se odběrné místo nachází a kdo je v regionu dominantním dodavatelem, ale i od dalších dodavatelů. Výrazně záleží na vaší spotřebě a na typu spotřebičů, které využíváte. Také byste si měli pohlídat správné nastavení distribuční sazby a smlouvy. Neváhejte o ceně vyjednávat, dostat se k nejlepší nabídce stojí hodně kreativity. Nejlevnější elektřina a plyn jsou pak výsledkem komplexního pohledu na věc, kdy spojíte řadu výše zmíněných faktorů s prognózou do budoucnosti. Pokud potřebujete poradit a chcete za energie ušetřit, vyzkoušejte energetického poradce. Jeho služba je bezplatná a obohatí vaše hledání o informace, ke kterým byste se pravděpodobně nedostali ani při dlouhém pátrání.

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 10 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.