TÉMA
Vývoj cen

Spotové ceny – riziko nebo výhoda v kombinaci se zastropováním cen?
Dodavatelé ve velkém zdražují ceníky elektřiny a plynu s ujištěním zákazníků, že příští rok budou mít cenu zastropovanou. Málokdo už ale mluví o tom, že v souvislosti se zastropováním je pro rok 2023 velmi zajímavou volbou spotový produkt. Odpadají rizika spojená s nárůstem cen a při poklesu na něm můžete narozdíl od fixu vydělat. Zaplatíte buď méně nebo maximálně stropové ceny. Navíc se závazkem na dobu neurčitou.

Dopad války na firmy a domácnosti
Všichni vnímáme, že svět se kvůli zahraničním událostem mění. Vidíme to primárně na ceně benzínu a nafty, protože nás rapidně stoupající ceny bijí do očí při cestě do práce, v horším případě přímo při tankování na benzinové stanici.
Co ale ještě reálně nemáme před očima (dokud nám nepřijde vyúčtování) je, nakolik nás situace ovlivní přímo v naší domácnosti nebo firmě. Dali jsme proto pro vás dohromady přehled burzovních cen elektřiny a zemního plynu.

Cena elektřiny atakuje historické maximum z roku 2008. Od ledna tohoto roku vzrostla o neuvěřitelných 35 %
Prudký nárůst cen silové elektřiny na burze, způsobený především raketově rostoucími cenami emisních povolenek, povede zcela jistě k reakcím dodavatelů a zvýšení cen pro spotřebitele. Nečekejte až zdraží i vám, teď je nejlepší čas na fixaci výhodných cen.

Nakazí se virem Covid-19 i ceny energií?
Šíření viru Covid-19, tzv. koronaviru, dostalo oficiální titul pandemie, a Česko se spolu se zbytkem světa ponořilo do pochmurné nálady. Zavřená sportoviště, bazény, obchody, kina a divadla dokreslují apokalyptický dojem, navzdory tomu, že v ČR je zatím pouze kolem 1500 potvrzených případů nákazy, povětšinou s lehkým průběhem.
Vláda potlačila život svého obyvatelstva do té míry, že koronavirus nutně dopadne na všechno – na cestování, ekonomiku, existenci zejména malých a velkých podniků… a na ceny. Pojďme se společně podívat, jaké jsou prognózy, pokud jde o ceny energií.

Ceny elektřiny neustále rostou. Proč? A co s tím?
Ceny elektřiny vytrvale rostou. Ačkoliv největší vlna zdražování přišla na přelomu roku, na březen někteří dodavatelé plánují další zdražení některých produktů. A ani prognózy do budoucnosti o příchodu levné energie nemluví. Jak je to možné, jaké faktory jsou ve hře a jak se s tím vypořádat?

Hlavní vlnu zdražování energií mají Češi za sebou, očekává se stagnace nebo mírnější růst cen
Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu způsobenou loňským strmým růstem velkoobchodních cen mají české domácnosti za sebou. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Pokles cen ve zbytku roku ani v roce 2020 ale neočekávají, počítají se stagnací nebo s dalším nárůstem cen, který už by ale měl být mírnější. V posledních měsících zdražili prakticky všichni dodavatelé. Analytici už dříve odhadli, že během roku 2019 mohou některým lidem vzrůst meziročně náklady na energie až o několik tisíc korun ročně.