TÉMA
Vývoj cen

Ceny elektřiny a plynu nadále klesají. Jak vypadají aktuální nabídky dodavatelů?
Po dlouhém období rapidního růstu cen elektřiny a plynu, jsme svědky zvratu, který může mít pro nás jako spotřebitele zásadní význam. Ceny klesají a dodavatelé začínají nabízet výhodnější ceníky. Kdo má aktuálně nejvýhodnější nabídku? Jak se vyvíjela cena od roku 2020? Za kolik se nakupuje na další 2 roky? Vyplatí se již teď fixovat na delší období? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.

Zdražení distribuce: Jak se dotkne vašeho rozpočtu?
Poslední listopadový čtvrtek vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) konečné rozhodnutí o regulovaných cenách energií pro rok 2024. Připravili jsme pro vás kompletní přehled k orientaci v tom, jak moc si od ledna 2024 za energie připlatíte.

Měsíční fixace cen energií: Trend, který se vyplatí sledovat
Situace na energetickém trhu se po dvou velmi dynamických letech stabilizuje a ceny setrvale klesají. Mnoho spotřebitelů tak řeší otázku, zda se vyplatí ceny fixovat na delší období či nikoliv. Na trhu získává na oblibě také nový produkt, kterým je měsíční fixace cen energií. Jak tento model funguje a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Spotové ceny – riziko nebo výhoda v kombinaci se zastropováním cen?
Dodavatelé ve velkém zdražují ceníky elektřiny a plynu s ujištěním zákazníků, že příští rok budou mít cenu zastropovanou. Málokdo už ale mluví o tom, že v souvislosti se zastropováním je pro rok 2023 velmi zajímavou volbou spotový produkt. Odpadají rizika spojená s nárůstem cen a při poklesu na něm můžete narozdíl od fixu vydělat. Zaplatíte buď méně nebo maximálně stropové ceny. Navíc se závazkem na dobu neurčitou.

Dopad války na firmy a domácnosti
Všichni vnímáme, že svět se kvůli zahraničním událostem mění. Vidíme to primárně na ceně benzínu a nafty, protože nás rapidně stoupající ceny bijí do očí při cestě do práce, v horším případě přímo při tankování na benzinové stanici.
Co ale ještě reálně nemáme před očima (dokud nám nepřijde vyúčtování) je, nakolik nás situace ovlivní přímo v naší domácnosti nebo firmě. Dali jsme proto pro vás dohromady přehled burzovních cen elektřiny a zemního plynu.

Cena elektřiny atakuje historické maximum z roku 2008. Od ledna tohoto roku vzrostla o neuvěřitelných 35 %
Prudký nárůst cen silové elektřiny na burze, způsobený především raketově rostoucími cenami emisních povolenek, povede zcela jistě k reakcím dodavatelů a zvýšení cen pro spotřebitele. Nečekejte až zdraží i vám, teď je nejlepší čas na fixaci výhodných cen.